Babë e bijë që u bënë viral me videot e tyre në Tik Tok

By

Zara shtatëvjeçare dhe babai i saj Ben Tate duke sinkronizuar buzët me “A Ëhole Neë Ëorld” është vetëm një nga dhjetëra videot që e kanë katapultuar në famë dyshen të TikTok.

Tate, 42 vjeç, me bazë në Sidnei dhe Zara kanë grumbulluar afro tre milionë ndjekës me performancat e tyre baba-bijë në aplikacion. Ajo që filloi si një argëtim gjatë vetë izolimit familjes është rritur në një fenomen të mediave sociale: @benandzara.

Që kur u shpërtheu TikTok-u i tyre, ata gjithashtu kanë zhvilluar një audiencë në rritje në Instagram, ku ripostojnë shumë nga TikToks e tyre dhe kanë mbi 300,000 ndjekës. Ata janë shfaqur në disa emisione televizive.

Por pas kamerës, Ben dhe gruaja e tij Lisa po mësojnë të lundrojnë në anën e biznesit të famës virale, duke mbrojtur ende privatësinë e familjes së tyre – dhe Zara nga grackat e famës.

Ashtu si Zara, edhe Tate ishte mësuar me kamerën që në moshë të vogël, duke filmuar reklamën e tij të parë kur ishte vetëm nëntë vjeç. Zara, gjithashtu, kishte gjenin e shoëbiz-it.

“Që kur ajo mund të ecte, ajo gjithmonë sinkronizohej me këngë dhe kërcente përreth, dhe të gjitha gjërat siç bëja unë kur isha fëmijë”, tha Tate për Insider.

Gjatë bllokimit të parë në 2020, ndërsa të tjerët po përsosnin aftësitë e tyre në gatim, Tate filloi një llogari private në TikTok ku postoi video të të dyve. Një të premte mbrëma, ai dhe gruaja e tij vendosën ta bëjnë publike, për kuriozitet.

Videoja e tyre e parë, e Tate dhe Zara-s atëherë pesëvjeçare duke sinkronizuar buzët me “I Ëant It That Ëay” të Backstreet Boys, shpërtheu shpejt, duke grumbulluar afro 100,000 shikime në 24 orët e para. Videoja tani ka arritur afro 250,000 pëlqime. “E kuptova pse njerëzit e pritën mirë, por në të njëjtën kohë, sasia e shikimeve ishte tronditëse. Dhe ishte paksa e frikshme në një farë mënyre, në fillim,” tha Tate.

Pavarësisht se është ylli i kanalit, prindërit e Zarës duan ta mbrojnë atë nga grackat e famës

E pazakontë për një yll viral, Zara nuk mund të shohë komentet e fansave të saj. Në fakt, ajo nuk ka as telefon dhe prindërit e saj nuk kanë në plan ta ndryshojnë këtë. Ajo mund të shikojë videot e tyre, “por për sa i përket qasjes në komente, ajo është ende shumë e re për ndonjë nga këto,” tha Tate.

“Nëse ndonjëherë bëhet në ndonjë mënyrë negative, atëherë ne do të tërhiqemi menjëherë, dhe nëse Zara kthehet nesër dhe thotë se nuk dëshiron ta bëjë, atëherë ne nuk e bëjmë. Kaq e thjeshtë.” /Prive.al

Artikuj të ngjashëm