Arrestohet i dyshuari për vrasjen e Tupac, reagojnë motra dhe mikja e artistit

By

Motra e Tupac Shakur, Sekyiwa “Set” Shakur dhe Jada Pinkett Smith, e cila ishte shoqja e tij e ngushtë, po flasin pasi Duane “Keffe D” Davis u arrestua të premten në lidhje me të shtënat me makinë në vitin 1996 të reperit legjendar.

“Ky është pa dyshim një moment kyç”, shkroi Shakur, i cili është president i Fondacionit Tupac Shakur, në Instagram. “Heshtja e 27 viteve të fundit rreth këtij rasti ka folur me zë të lartë në komunitetin tonë. Është e rëndësishme për mua që bota, vendi, sistemi i drejtësisë dhe njerëzit tanë të njohin peshën e vdekjes së këtij njeriu, vëllait tim, djali i nënës, djali i babait tim. Jeta dhe vdekja e tij janë të rëndësishme dhe nuk duhet të mbeten të pazbardhura apo të panjohura, ndaj, po, sot është një fitore, por unë do të rezervoj gjykimin derisa të përfundojnë të gjitha faktet dhe procedurat ligjore.”

Ajo vazhdoi, “Ka pasur shumë duar të përfshira dhe ka shumë gjëra rreth jetës dhe vdekjes së vëllait tim Tupac dhe familjes sonë Shakur në përgjithësi. “Ne po kërkojmë drejtësi të vërtetë, në të gjitha frontet.”

Pinkett Smith, e cila u miqësua me Tupac në shkollën e mesme, gjithashtu vlerësoi zhvillimin në Instagram Story, duke shkruar: “Tani shpresoj se mund të marrim disa përgjigje dhe të kemi një paqe. R.I.P. Pac.”

Sekyiwa and Jada discussing Tupac's alleged murderer being arrested.

Duane “Keffe D” Davis, i dyshuari i fundit i gjallë për vdekjen e Tupac, u arrestua nga policia e Las Vegasit dhe më pas u padit dhe u akuzua për vrasje me përdorimin e një arme vdekjeprurëse nga një juri e madhe e Nevadës, sipas Associated Press. Në një konferencë shtypi të premten, gazeta raportoi se Policia e Las Vegasit vrau Lieut. Jason Johansson e përshkroi Davisin si “thirrësi i këtij grupi individësh që kreu këtë krim” dhe pretendoi se “ai orkestroi planin që u realizua”. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm