5 ushqime që duhet t’i konsumoni për një lëkurë perfekte

By

Lëkura është organi më i ndjeshëm ndaj ndryshimeve atmosferike, si moti, klima e vendi.

Prandaj duhet gjithmonë e kuruar dhe e hidratuar, sidomos tek gratë. Por jo gjithmonë është e mundur që lëkura të detoksifikohet në kushte terapie, efekti detoks në lëkurë mund të garantohet edhe nga ushqimet.

Më poshtë gjeni 5 ushqimet që do t’i bëjnë “magji” lëkurës tuaj.

1. Frutat e kuqe (luleshtrydhet, qershiat, mjedrat, mollat e kuqe).
2. Avokado.
3. Çajërat bimorë (përdorimi vetëm pa sheqer).
4.  Frutat e thata (arrat, bajamet, fistikët, lajthitë dhe kikirikët).
5. Vitamina C

Artikuj të ngjashëm