“Global Awards 2022”: Lista e plotë e fituesve është këtu!

By

Ed Sheeran ishte fituesi i madh në Global Awards 2022, duke marrë tre çmime në total.

Fituesit e “The Global Awards 2022” u zbuluan sot (14 Prill). Tani në vitin e tij të pestë, ceremonia bashkon stacionet radiofonike të Global; Capital, Heart, Smooth, Classic FM, Radio X, Capital XTRA, Capital Dance dhe Gold, si dhe Global Player, për të nderuar yjet më të mëdhenj të muzikës, podcasting-ut dhe argëtimit.

Global sot zbuloi për fansat fituesit e vitit 2022 në transmetim, në internet dhe në Global Player.

Me albumin e tij të katërt solo, Ed Sheeran fitoi shumë në The Global Awards 2022, duke u shpallur mashkulli më i mirë dhe artisti më i mirë britanik, me ‘Bad Habits’ të shpallur si kënga më e luajtur nëpër stacionet radio të Global në 2021.

Sir Elton John – i cili u bashkua me Ed Sheeran vitin e kaluar në këngën “Merry Christmas” – fitoi çmimin Mass Apel.

Coldplay u shpallën grupi më i mirë, ndërsa çmime pati edhe për Anne-Marie, Dave, Justin Bieber dhe Sam Fender.

Duke folur për fitimin e tij të trefishtë të Çmimit Global, Ed Sheeran tha: “Faleminderit shumë për çmimin tim më të mirë, ky është vërtet i bukur, faleminderit Global për gjithë mbështetjen, faleminderit Ashley ishte një rrugëtim i gjatë dhe faleminderit që nga dita e parë që ke qenë kaq mbështetës”.

“Dhe më pas edhe Best British Act, jam shumë i nderuar që jam pjesë e industrisë muzikore britanike, është një peizazh shumë i jashtëzakonshëm për të qenë pjesë e momentit, dhe ka qenë për dhjetë vitet e fundit, por është shumë, shumë emocionuese për momentin”.

Më poshtë mund të shikoni listën me emrat e plotë të fituesve:

 • MOST PLAYED SONG 2021: Ed Sheeran – Bad Habits
 • BEST GROUP: Coldplay
 • BEST FEMALE: Anne-Marie
 • BEST MALE: Ed Sheeran
 • BEST BRITISH ACT: Ed Sheeran
 • RISING STAR: Mimi Webb
 • BEST CLASSICAL ARTIST: John Williams
 • MASS APPEAL: Elton John
 • BEST PODCAST: My Therapist Ghosted Me
 • BEST HIP HOP OR R&B: Dave
 • BEST INDIE ACT: Sam Fender
 • BEST POP ACT: Justin Bieber
 • BEST DANCE ACT: Diplo
 • SPECIAL AWARD: Lil Nas X – For Creativity

Artikuj të ngjashëm