Ylli i “Squid Game” fiton për herë të parë një çmim në “Golden Globe”

By

Aktori koreano-jugor O Yeong-su fitoi çmimin e parë në “Golden Globe” të dielën për rolin e tij në hitin e Netflix “Squid Game”, duke nxitur brohoritje brenda dhe jashtë vendit, pavarësisht kritikave për organizatorët e ceremonisë për mungesën e diversitetit.

O, 77 vjeç, fitoi aktorin më të mirë në rol dytësor në televizion për portretizimin e tij të Oh II-nam, i njohur gjithashtu si The Host ose Player 001, duke u bërë koreano-jugori i parë që rrëmbeu një Golden Globe.

Ai mundi konkurrentët më të njohur globalisht duke përfshirë Billy Crudup dhe Kieran Culkin, të cilët u nominuan përkatësisht për performancat e tyre në The Morning Show dhe Succession.

“Pasi dëgjova lajmin, i thashë vetes për herë të parë, ‘ti je një tip i mirë’”, tha O në një deklaratë të lëshuar nga Netflix.

“Nuk jemi më ne brenda botës, është bota brenda nesh. Duke përqafuar aromën e kulturës sonë dhe dashurinë për familjen time, faleminderit të gjithëve në botë. Ju uroj një jetë të bukur,” tha ai.

Arritja e O erdhi pasi Youn Yuh-jung fitoi aktoren më të mirë në rol dytësor në Academy Awards të vitit të kaluar, e para koreano-jugore që fitoi një Oscar, për rolin e saj në Minari, një përrallë e përzemërt e emigrantëve koreanë.

Presidenti Moon Jae-in uroi O dhe ekipin e dramës, duke thënë se Squid Game i dha shpresë njerëzimit pavarësisht përshkrimit të zymtë të shoqërisë.

Artikuj të ngjashëm