Veshjet mbretërore që nuk e dinit se kishin kuptime të fshehura

By

Mbretëresha, Dukesha e Kembrixhit, Dukeshës së Sussex dhe madje Sarah Ferguson mund të duket se vishen në një mënyrë klasike, por në të vërtetë duan të bëjnë një deklaratë me veshjet e tyre – edhe nëse nuk është menjëherë e qartë për publikun. Shikoni këto mesazhe dhe detaje të fshehura që mund të mos keni ditur kur bëhet fjalë për stilin mbretëror dhe aksesorët.

Fustani i dasmës së mbretëreshës Elizabeth

A Royal Wedding

Kur Elizabeth u martua në vitin 1947, veshja e saj e dasmës ishte dizajnuar të ishte një simbol i kombit, tha kuratorja e fustanit të dasmave Joanna Marschner për National Geographic. Me gjithçka që ende ishte e ndarë në racione në Britaninë e pas Luftës së Dytë Botërore, ideja ishte të dërgonte një mesazh të rinovimit kombëtar dhe shpresë për të ardhmen.

Kurora e Dianës

image

Tiara fillimisht iu dha gjyshes së saj në vitin 1919, me pjesë shtesë të shtuara në vitet ’30, sipas People. Të dy motrat e Dianës (dhe kunata e saj) e vunë kurorën në dasmat e tyre, duke e bërë një traditë të vishnin këtë trashëgimi familjare në ditën e dasmës së dikujt.

Veshja hakmarrëse e Dianës

image

Në ditën kur Charles pranoi pabesinë e tij në një intervistë televizive, Diana veshi këtë fustan të zi përrallor nga Christina Stambolian. Ishte aq e famshëm sa u bë i njohur si “veshja e hakmarrjes”.

Dorezat e bardha të Mbretëreshës Elizabeth

The Queen Visits The British Airways Headquarters To Mark Their Centenary

Së pari, dorezat e bardha thjesht kanë qenë gjithmonë një pjesë e stilit të Mbretëreshës. Arsyeja numër dy është e thjeshtë: mbrojtja e duarve të saj, pasi ajo duhet të shtrëngojë shumë duar.

Veshja blu e Kate për të prezantuar Princin George

image

Fustani blu me pika i Kate, i veshur kur prezantoi në botë fëmijën George, i bëri homazhe ëmbël vjehrrës së saj të ndjerë, Diana.

Veshja me lule e Dukeshës Kate në Kopshtin e Bardhë të Kensington Palace

image

Kate zgjodhi një fustan të gjelbër Prada, për një vizitë në kopshtin përkujtimor të Dianës në 20 vjetorin e vdekjes së saj në 2017. Është një homazh për Dianën, pasi lulëkuqet nënkuptojnë përkujtimin. Veshja gjithashtu përmbante një jakë me fjongo, një stil që Diana shpesh e veshi.

Burimi: Harpersbazaar.com

Artikuj të ngjashëm