Tre serialet turke që s’duhet t’iu kalojnë pa i parë

By

Serialet turke viteve të fundit janë shndëruar në ndër më të ndjekurit jo vetëm në trojet ku flitet shqip, por edhe më gjerë.

Me tematikat e trajtuara dhe masivitetin e industrisë së serialeve, prodhimet e kinematografisë turke kanë ridimensionuar tregun duke lënë jashtë loje serialet latine.

Por cilat janë disa prej serialeve turke që s’duhen humbur?

Prive.al ju sjell më poshtë tre serialet të cilat kanë korrur shumë sukses në Turqi dhe që në Kosovë mund të ndiqen përmes kanalit EPISODE të platformës Artmotion.

  1. Eşkiya dünyaya hükümdar olmaz

Seriali flet për jetën e Hizir Cakirbeyli. Ai hyri në ujërat e bandave mafioze që në moshë të re, për t’u përballur me një varg sfidash.

  1. Vatanım Sensin

Është një dramë televizive turke në lidhje me vitet e fundit të Perandorisë Osmane dhe Luftës Turke të Pavarësisë. Karakteri kryesor “Cevdet” bazohet në jetën e Mustafa Mümin Aksoy, pseudonimi i të cilit ishte “Gavur Mümin”.

Seria fillon me Luftën Ballkanike, pas Luftës së Parë Botërore dhe vdekjes së Hasan Tahsin, të cilët kanë qenë të parët që hapin zjarr mbi ushtarët grekë që u ulën në Izmir më 15 maj 1919. Sezoni i parë përfundon me themelimin e Asamblesë së Madhe Kombëtare të Turqisë më 23 prill 1920.

  1. Öyle Bir Geçer Zaman Ki

Seria trajton temë në vitin 1967 dhe sillet rreth familjes Akarsu. Ali Akarsu është patriarku i familjes dhe punon si marinar dhe kapiten i një anijeje. Ai është i martuar me Cemile dhe kanë 4 fëmijë: Berrin (një student i drejtësisë në Universitetin e Stambollit), Aylin dhe Mete, të cilët janë nxënës të shkollave të mesme, si dhe 5 vjeçari Osman. Kur Ali shkon në një nga udhëtimet e tij të shumta, ai fillon një lidhje me një grua holandeze të quajtur Caroline dhe që çon në shpërbërjen e familjes Akarsu. Kur Caroline vjen në Turqi pa thirrur, Cemile e plagos atë me thikë dhe shkon në burg. Caroline shtrihet në spital. Atje ajo vendos kushtet e saj: Aliu duhet të marrë një divorc nga Cemile në mënyrë që Caroline të heqë akuzat kundër Cemile dhe lirimin e saj nga burgu. Caroline shkon me Aliun. Çemili dhe fëmijët dëbohen nga shtëpia dhe mbesin pa para. Aliu i lejon Cemile dhe fëmijët të jetojnë në shtëpinë e papërfunduar në Zeytinli, duke vendosur pengesa për Cemile për gjetjen e një pune. Megjithatë, nëna e Aliut, Hasefe, mbështet plotësisht Cemile dhe e ndihmon atë në baza ditore.

Artikuj të ngjashëm