Tema, kodi i veshjes dhe të ftuarit, gjithçka që dihet deri tani për Met Gala këtë vit!

By

Përfitimi vjetor i Institutit të Kostumeve të Muzeut Metropolitan të Artit është afër, dhe tema e këtij viti më në fund është shpallur. Kodi i veshjes për Met Gala 2024 është “Kopshti i Kohës”, duke festuar ekspozitën e re të institutit, “Bukuritë e Fjetura: Rizgjimi i Modës”. Sipas Vogue, “Ekspozita do të shfaqë rreth 250 artikuj të rrallë të nxjerrë nga koleksioni i përhershëm i Institutit të Kostumeve. Duke përfshirë mbi 400 vjet histori të modës, pjesët do të përfshijnë dizajne nga Schiaparelli, Dior, Givenchy dhe më shumë. Disa veshje që janë shumë të brishta për t’u veshur më kurrë – si një fustan ballu i Charles Frederick Worth i vitit 1877 – do të shfaqen gjithashtu përmes animacionit video, projeksionit të dritës, AI, CGI dhe formave të tjera të stimulimit shqisor.

Ndryshe nga ngjarja e vitit të kaluar, e cila shfaqi shumë pamje bardh e zi, perla dhe harqe të përgatitura, si dhe mace për temën “Karl Lagerfeld: Një linjë bukurie”, energjia për galën e këtij viti është më eterike, e butë, e çuditshme. dhe, guxojmë të themi, koketë.

Më poshtë, gjithçka që dimë për Met Gala deri më tani.

Kur është Met Gala 2024?

Përfitimi i Institutit të Kostumeve të këtij viti, i njohur ndryshe si Met Gala, do të zhvillohet të hënën, më 6 maj, natyrisht në Muzeun Metropolitan të Artit. Pamjet në tapetin e kuq zakonisht fillojnë rreth orës 18:00. LINDJE.

Kush janë bashkëkryesuesit e këtij viti?

Më 15 shkurt, Zendaya, Bad Bunny, Jennifer Lopez dhe Chris Hemsworth u emëruan bashkëkryetarët e Anna Wintour për Met Gala 2024.

Karriget e nderit janë drejtori krijues i Loewe, Jonathan Anderson dhe CEO i TikTok, Shou Zi Chew.

Cili është kodi i veshjes së Met Gala 2024?

Gjithashtu më 15 shkurt, tema për Met Gala-n e këtij viti u shpall si “Kopshti i kohës” dhe Vogue vuri në dukje se është e rëndësishme të merret në konsideratë ekspozita e muzeut në mënyrë që të kuptohet plotësisht kodi i veshjes. Ekspozita titullohet “Bukuroshet e Fjetura: Rizgjimi i Modës” dhe ndryshe nga emri i saj, ajo nuk ka të bëjë fare me princeshat e Disney-t. Përkundrazi, është një festë e modës që është aq e brishtë tani sa nuk mund të vishet më, gjë që është një mënyrë elegante për të thënë veshje shumë antike. Mendoni korse dhe fustane të epokës Elizabetiane me dizajne dhe prerje të ndërlikuara dhe të bukura: të admiruara dhe të studiuara ndonjëherë, por çdo pjesë e qëndrueshme është shumë delikate për t’u veshur, duke demonstruar “prishje të pashmangshme”. Ekspozita është e ndarë në tre pjesë: Toka, Deti dhe Qielli.

Vogue sugjeroi gjithashtu që për të qenë në gjendje të vlerësoni temën për gjithçka që është, duhet të familjarizoheni me tregimin e shkurtër që e frymëzoi atë, The Garden of Time nga J.G. Ballard (1962). Bëhet fjalë për kontin Axel dhe gruan e tij, Konteshën, një çift i lumtur, i dashuruar, i cili jeton vetëm në një utopi të qetë dhe të shkretë. Ballkoni i tyre ka pamje nga një kopsht i pacenuar, pothuajse magjik. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm