Të gjitha arsyet pse ju duhet të pini ujë trëndafili!

By

Shumë shpesh e këni pirë si pije freskuese gjatë verës dhe më shumë gjasë jeni rritur duke parë nënën ose gjyshen tuaj duke përgatitur lëng ose ujë trëndafili.

Uji i trëndafilit krijohet duke distiluar petalet e trëndafilit me avull. Uji i trëndafilit është aromatik, dhe ndonjëherë përdoret si një aromë e butë natyrore si një alternative e parfumeve të mbushura me kimikate.

Uji i trëndafilit është përdorur për mijëra vjet, duke përfshirë në Mesjetë. Mendohet se ka origjinën në atë që tani është Irani. Përdoret tradicionalisht si në produkte bukurie ashtu edhe në produkte ushqimore dhe pije. Ajo gjithashtu vjen me shumë përfitime të mundshme shëndetësore, përfshirë këtu:

Ndihmon në zbutjen e acarimit të lëkurës

Një nga përfitimet më të mëdha të ujit të trëndafilit është vetitë e tij të forta anti-inflamatore. Këto veti mund të ndihmojnë në trajtimin e sëmundjeve të shumta, të brendshme dhe të jashtme. Mund edhe të ndihmojë në zbutjen e acarimit të ekzemës ose rosacea.

Qetëson dhimbjet e fytit

Mjekët shpesh përshkruajnë antibiotikë për dhimbje të fytit, por ju mund të provoni edhe ujin e trëndafilit. Uji i trëndafilit është përdorur tradicionalisht për të zbutur dhimbjet e fytit. Ndërsa kërkimi është i nevojshëm për të vërtetuar efektivitetin e tij, ka prova të forta anekdotale për ta mbështetur atë dhe shumë pak rrezik në provimin e tij.

Redukton skuqjen e lëkurës

Uji i trëndafilit është përdorur si një produkt bukurie për mijëra vjet, kështu që nuk është për t’u habitur që mund të përmirësojë ngjyrën tuaj dhe të zvogëlojë skuqjen e lëkurës. Karakteristikat antibakteriale mund të ndihmojnë në uljen e akneve. Karakteristikat anti-inflamatore mund të zvogëlojnë skuqjen e lëkurës.

Përmban antioksidantë

Petalet e trëndafilit dhe vaji i trëndafilit përmbajnë një numër antioksidantësh të fuqishëm, të cilat mund të ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave nga dëmtimi. Një studim zbuloi se këta antioksidantë kishin efekte frenuese potoksiduese të lipideve. Kjo siguron mbrojtje të fuqishme qelizore si rezultat.

Përmirëson disponimin

Uji i trëndafilit mund të ketë veti të forta antidepresive dhe antianksioze. Një studim i vitit 2011, zbuloi se ekstrakti i petaleve të trëndafilit mund të qetësojë sistemin nervor qendror tek minjtë. Kjo rezultoi në efekte antidepresive dhe antianksioze.

Zbut dhimbjet e kokës

Uji i trëndafilit dhe vaji esencial i trëndafilit përdoren zakonisht në aromaterapinë për të ndihmuar në lehtësimin e dhimbjeve të kokës. Kjo mund të jetë për shkak të efekteve de-stresuese të diskutuara në pjesën më lart. Një studim gjeti se avulli i ujit të trëndafilit mund të qetësojë dhimbjet e kokës. Një tjetër mundësi është të aplikoni një kompresë të njomur me ujë të trëndafilit në kokë për 45 minuta për rezultate pozitive.

Ka veti anti-plakje

Uji i trëndafilit shpesh gjendet në produktet e bukurisë që synojnë të zvogëlojnë rrudhat. Kjo për faktin se në të vërtetë mund të ketë efekte kundër plakjes. Përveç qetësimit të lëkurës së irrituar, mund të zvogëlojë shfaqjen e rrudhave kur aplikohet në vend.

Qetëson problemet e tretjes

Në mjekësinë popullore, uji i trëndafilit është përdorur për të ndihmuar në tretje dhe për të zvogëluar shqetësimin e tretjes. Sipas një studimi të vitit 2008, ekzistojnë disa prova që uji i trëndafilit mund të ndikojë pozitivisht në tretje dhe të lehtësojë shqetësimin e tretjes.

Artikuj të ngjashëm