Taylor Swift në betejë me menaxherin mbi pronësinë e këngëve të saj të vjetra

By

Beteja muzikore e Taylor Swift me Scott Borchetta dhe Scooter Braun sapo arriti lartësi të reja.

Këngëtarja hyri të enjten në mediat sociale për të shkruar një mesazh për ndjekësit e saj, duke deklaruar se menaxherët e saj Borchetta dhe Braun po e bllokojnë atë të këndojë këngët e saj të vjetra në 2019 American Music Awards për shkak se ata i kanë të drejtat autoriale.

Taylor Swift, Scooter Braun

Swift kishte planifikuar të performojë një përzierje të këngëve të saj hit.

Në një postim të titulluar “Nuk e di se çfarë tjetër të bëj”, Swift shkroi për fansat e saj,

“Djema – kohët e fundit është njoftuar se American Music Awards do të më nderojë me Artistin e Dekadës në ceremoninë e këtij viti. Unë kam qenë duke planifikuar të këndoj një përzierje të hiteve të mia gjatë gjithë dekadës në shfaqje. Scott Borchetta dhe Scooter Braun tani kanë thënë që nuk më lejohet të realizoj këngët e mia të vjetra në televizion, sepse ata pretendojnë se kjo do të ri-regjistronte muzikën time para se të më lejohet vitin tjetër “.

 

Ajo njëherësh ka bërë të ditur se edhe dokumentari i Netflixit për jetën e saj është vënë në rrezik. Menaxherët e 29-vjeçares akoma nuk janë deklaruar lidhur me veprimet e tyre.

 

“Kjo është e gabuar,” u tha Swift fansave të saj. “Asnjë nga këta burra nuk pati dorë në shkrimin e atyre këngëve. Ata nuk bënë asgjë për të krijuar marrëdhëniet që kam me fansat e mi. Kështu që këtu jam duke kërkuar ndihmën tuaj.”

Related image

.Swift kishte deklaruar në qershor se shtëpia diskografike, Big Machine Records, i kishte shitur hitet e saj të mëparshme pa e njoftuar dhe madje e kishte paditur këtë kompani për manipulim të vazhdueshëm.

 

Po ashtu, kishte thënë se do t’i incizojë nga fillimi këngët nga gjashtë albumet e para, në mënyrë që t’i ketë të drejtat e tyre.

Burimi: Eonline.com

Artikuj të ngjashëm