Sipas astrologëve kjo është shenja më e zgjuar e horoskopit

By

Pavarësisht nëse jeni një Dash autoritar apo një Gaforre e kujdesshme, çdo shenjë e zodiakut ka tiparet e saj më tërheqëse. Këto matje astrologjike madje mund të parashikojnë gjithçka, nga pajtueshmëria juaj romantike deri te shëndeti juaj. Por kur bëhet fjalë për inteligjencën, cila shenjë ka më shumë tru?

Ujori dhe Akrepi janë shenjat më të zgjuara të zodiakut, thonë astrologët, por për dy arsye shumë të ndryshme. Të lindurit në shenjën e Ujorit kanë nivelet më të larta të inteligjencës analitike, e cila matet me aftësitë njohëse dhe IQ. Akrepat, nga ana tjetër, kanë më shumë zgjuarsi perceptuese; ata janë më të mirët për të vlerësuar dhe kuptuar realisht botën në përgjithësi.

Kjo nuk do të thotë se shenjat e tjera të zodiakut nuk janë inteligjente në mënyrën e tyre. Në fakt, Binjakët dhe Peshoret kanë gjithashtu shumë inteligjencë mendore, sipas Neil Crabtree, një astrolog në Shkollën e Astrologjisë Mayo. Gaforrja dhe Peshqit janë emocionalisht më inteligjentët; me fjalë të tjera, ata shkëlqejnë në njohjen dhe arsyetimin me ndjenjat e tyre dhe të të tjerëve. Ja se si të përmirësoni inteligjencën tuaj emocionale (nuk kërkohet shenjë e zodiakut!)

Nga ana tjetër, shenjat e tokës – Demi, Virgjëresha dhe Bricjapi – demonstrojnë inteligjencë praktike. Dhe shenjat e zjarrit (Dashi, Luani dhe Shigjetari) priren të jenë më intuitivët, duke i bërë ata më të prirur për të marrë rreziqe dhe për të mbushur pozicione drejtuese. /prive.al

Artikuj të ngjashëm