Shuhet nga jeta këngëtari i njohur (FOTO)

By

Steve Harwell, ish-këngëtari i Smash Mouth, ka vdekur. Ai ishte 56 vjeçar.

Këngëtari vdiq të hënën, më 4 shtator në shtëpinë e tij në Boise, Idaho, konfirmoi menaxheri i grupit Robert Hayes për PEOPLE.

Smash Mouth e kujtoi shokun e grupit përmes një postimi në Instagram menjëherë pas vdekjes së tij.

“Steve Harwell ishte një origjinal i vërtetë amerikan. Një personazh më i madh se jeta, i cili u ngrit në qiell si një qiri romak. Steve duhet të mbahet mend për fokusin e tij të palëkundur dhe vendosmërinë e tij të pasionuar për të arritur majat e yjeve të popit”.

“Dhe fakti që ai e arriti këtë qëllim pothuajse të pamundur me përvojë shumë të kufizuar muzikore, i bën arritjet e tij edhe më të jashtëzakonshme. Mjetet e tij të vetme ishin sharmi dhe karizma e tij e papërmbajtshme, ambicia e tij e pamatur pa frikë dhe kajonet e tij madhështore.”

Banda vazhdoi, “Steve jetoi një jetë 100% të plotë. Duke u djegur me shkëlqim në të gjithë universin para se të digjej. Natën e mirë Heevo Veev. Pusho në paqe duke e ditur se ke synuar drejt yjeve dhe ke goditur me magji objektivin tënd.”

TMZ ishte i pari që raportoi se këngëtari ishte në fazën përfundimtare të dështimit të mëlçisë, pasi më parë i ishte nënshtruar trajtimit për abuzim me alkoolin në një spital.

Një burim i afërt me Harwell shpjegoi për PEOPLE në 2021 se muzikanti kishte “vuajtur shumë” nga varësia gjatë viteve, të cilat kanë çuar në disa nga problemet e tij shëndetësore dhe mendore.

“Me Steve, Smash Mouth ka shitur mbi 10 milionë albume në mbarë botën dhe ka kryesuar listat me dy këngë hit nr. e vendosjeve të filmit dhe televizionit dhe sigurisht ato veçorive muzikore në Shrek.”

“Zëri ikonik i Steve është një nga zërat më të njohur nga brezi i tij. Steve i donte fansat dhe i pëlqente të performonte”, shtoi Hayes.

Artikuj të ngjashëm