Kanye West akuzon Adidas-in

By

Kanye West nuk është i kënaqur me Adidas.

Reperi hyri në Instagram për të shprehur zhgënjimin e tij të dukshëm me shitësin – i cili merret me prodhimin dhe shpërndarjen për markën e tij miliardë dollarëshe Yeezy – në një mesazh të drejtpërdrejtë të gjatë, të formuluar fuqishëm të ndarë me Complex Tuesday.

2 korriku ndodh të jetë Dita e Yeezy, kur Adidas hedh stile të reja dhe të rimbushura nga etiketa me çmime me pakicë, por West pretendoi se gjiganti atletik nuk kërkoi kontributin e tij përpara se të krijonte ngjarjen vjetore të blerjeve.

“Adidas e krijoi idenë e Yeezy Day pa miratimin tim,” filloi West, përpara se të pretendonte se marka gjithashtu “riktheu stilet më të vjetra”, “zgjodhi ngjyrat dhe i emërtoi ato”, “punësoi njerëz që punonin për [të]”, “vodhi ngjyrat dhe stilet e tij” dhe punësoi një menaxher të përgjithshëm – të gjitha pa dijeninë apo pëlqimin e reperit.

Dizajneri pohoi gjithashtu se Adidas “ngadalësoi prodhimin” në partneritetin e tij në Yeezy Gap me Balenciaga, duke e penguar West nga nxjerrja e këpucëve si pjesë e bashkëpunimit, pavarësisht se kontrata e tij dyshohet se e lejonte të dizajnonte “këpucë të rastësishme” jashtë ombrellës së Adidas.

West tha se shitësi sportiv ka “kopjuar” diapozitivat e tij Yeezy me stilin e tij Adilette 22 (55 dollarë), të lëshuar si pjesë e koleksionit Adidas Originals.

Krijuesi i hiteve “Yeezus” e përfundoi misionin e tij duke pretenduar se Yeezy përbën 68% të shitjeve në internet të Adidas, duke shkruar, “Zoti hap brenda”.

Ndërsa Ye është i mbyllur në marrëveshjen e tij me Adidas deri në skadimin e saj në 2026, e ardhmja e afërt e partneritetit të tij me markën është e paqartë. 

Artikuj të ngjashëm