Shuhet nga jeta aktorja e famshme

By

Glenda Jackson, një nga aktoret më të mëdha të filmit, ka vdekur në moshën 87-vjeçare.

Jackson fitoi dy Oscar, tre Emmy, dy Bafta dhe një Tony në një karrierë aktrimi që zgjati gjashtë dekada.

Sir Jonathan Pryce tha se ai besonte se ajo ishte “aktorja më e madhe që ky vend ka prodhuar ndonjëherë”.

Jackson hoqi dorë nga aktrimi për t’u bashkuar me Dhomën e Komunave si deputete laburiste në veri të Londrës nga 1992 deri në 2015.

Kjo përfshinte dy vjet si ministre e re e transportit në qeverinë e Re Laburiste të Tony Blair nga viti 1997.

Më vonë ajo iu kthye aktrimit, duke luajtur në skenë Mbretin Lir në vitin 2016, më pas fitoi një Bafta për rikthimin e saj në ekran në dramën televizive Elizabeth Is Missing në 2020.

Në një deklaratë të enjten, agjenti i saj Lionel Larner tha: “Glenda Jackson, aktore dhe politikane dy herë fituese e çmimit Oscar, vdiq në mënyrë paqësore në shtëpinë e saj në Blackheath, Londër këtë mëngjes pas një sëmundjeje të shkurtër me familjen e saj pranë.

“Ajo së fundi përfundoi xhirimet e “The Great Escaper” në të cilin ajo luajti bashkë me Michael Caine”.

Sir Michael aktroi për herë të parë me Jackson në vitin 1975. Pas ribashkimit të tyre të fundit, ai tha: “Ishte një përvojë e mrekullueshme këtë herë sa ishte 50 vjet më parë. Do të më mungojë ajo”.

Homazhe të tjera u bënë nga e gjithë bota e artit dhe politikës.

FILE FOTO: Çmimet e 72-ta vjetore Tony - Dhoma e fotografive - Nju Jork, SHBA, 10/06/2018 - Glenda Jackson pozon me çmimin e saj për interpretimin më të mirë nga një aktore në një rol kryesor në një shfaqje për

Fotografia e dosjes e datës 07/04/67 e një fototele për shfaqjen e Anton Chekov, .

Artikuj të ngjashëm