Rusia shpall non-grata dy aktorët e famshëm

By

Njëzet e pesë qytetarë të tjerë amerikanë janë futur në listën e zezë te Rusise në përgjigje të sanksioneve të vazhdueshme të administratës së Biden kundër qytetarëve rusë, njoftoi sot Ministria e Punëve të Jashtme ruse në Moskë.

Aktorët amerikanë Sean Penn dhe Ben Stiller janë ndër figurat e ndaluara politike, kulturore dhe të biznesit. Dy aktorët janë bërë pjesë e listës së zezë për shkak të besnikërisë së tyre politike ndaj Ukrainës në përgjigje të pushtimit rus.

Ben Stiller and Sean Penn have been permanently banned from Russia | EW.com

Penn dhe Stiller kanë qenë të zëshëm në përkrahjen e tyre për Ukrainën dhe janë pritur mirë nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

Aktorëve u janë bashkuar në listën e zezë disa kongresmenë dhe CEO.

Politikania e rangut më të lartë është sekretarja Amerikane e Tregtisë, Gina Raimondo. Gjithashtu, presidenti amerikan, Joe Biden u sanksionua në mars.

Artikuj të ngjashëm