Pse të gjithë janë të fiksuar pas proteinave tani?

By

Proteina po përjeton një rilindje në hapësirën e Wellness. ‘Poosh’ madje parashikoi se do të ishte një nga tendencat kryesore në 2024.

“Është koha që proteina të ndryshojë imazhin”, thotë Caroline Lalier, një trajnere e certifikuar e shëndetit të ushqyerjes holistike. “Unë mendoj se është bërë një temë kaq e nxehtë kohët e fundit sepse njerëzit, veçanërisht gratë, po kuptojnë se nuk ndihen më mirë në një dietë me pak proteina,” vazhdon ajo. “Historikisht, ka pasur një stigmë të tillë të dietave me proteina të larta që janë vetëm për bodybuilders ose burra në mënyrë specifike (ne të gjithë kemi atë imazh stereotipik të një ‘blla palestër’ që rreh pluhur proteinash), por kjo nuk mund të ishte më larg nga e vërteta”.

“Gratë kanë nevojë për proteina të mjaftueshme gjatë gjithë jetës së tyre riprodhuese, menopauzës dhe pas menopauzës për shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme,” shpjegon Caroline. “Në përgjithësi, gjithnjë e më shumë njerëz po fokusohen në ushqimin e tyre dhe po bëhen më të vetëdijshëm për ndikimin e dëmshëm të ushqimeve ultra të përpunuara. Përqendrimi në proteina me cilësi të lartë, yndyrna të shëndetshme dhe karbohidrate komplekse është formula ime për një dietë të ekuilibruar.”

Cilat janë përfitimet e rritjes së marrjes së proteinave?

“Ka kaq shumë përfitime të pabesueshme nga rritja e marrjes së proteinave”, thotë Caroline, por një e madhe ka të bëjë me sheqerin në gjak. “Ngrënia e mjaftueshme e proteinave ndihmon në balancimin e sheqerit në gjak. Ruajtja e një niveli të qëndrueshëm të sheqerit në gjak ju ndihmon të keni energji gjatë gjithë ditës, balancon hormonet tuaja (veçanërisht me PCOS ose rezistencën ndaj insulinës) dhe ju mban të ngopur për periudha më të gjata kohore,” shpjegon ajo.

“Ngrënia e mjaftueshëm e proteinave gjithashtu mund ta bëjë më të lehtë mbajtjen e një peshe të shëndetshme trupore (çfarëdo që do të thotë kjo për ju!), të ndërtoni muskuj të dobët dhe të mbështesni fertilitetin tuaj.” Mund të ndihmojë gjithashtu për të mprehur kujtesën tuaj dhe madje edhe për t’i bërë flokët tuaj më të gjatë dhe më të fortë.

Si e dini se sa proteina keni nevojë?

“Si një trajnere e certifikuar e shëndetit të ushqyerjes holistike, në përgjithësi rekomandoj që klientët e mi të synojnë për 0,8 deri në 1 gram proteina për peshë trupore në ditë. Bazuar në studimet që kemi dhe përvojën e klientëve të mi, kjo është pika e ëmbël”, thotë Caroline. “Për shembull, nëse peshoni 150 kilogramë, synoni për 120 deri në 150 gram proteina në ditë. Kjo tingëllon si shumë kur filloni, kështu që për ta bërë atë më pak dërrmuese, rekomandoj të ndaloni synimin për të paktën 30 deri në 35 gram proteina në çdo vakt.” Mënyrat për të marrë më shumë proteina në dietën tuaj:
Mos e anashkaloni mëngjesin. Ngrënia e një mëngjesi me shumë proteina është shumë e dobishme, veçanërisht për gratë. Përqendrohuni në ushqimet me proteina të larta dhe shumë zarzavate me gjethe”, thotë Caroline.
Kurseni vend në pjatën tuaj. “Gjatë ditës, jepni përparësi të paktën 1/4 e pjatës suaj me proteina (katër deri në gjashtë ons) për një vakt të ekuilibruar,” thotë ajo.
Përziejini. “Unë jam një adhuruese e madh e një smoothie të mbushur me proteina si një mënyrë e thjeshtë për të marrë proteina, fibra dhe yndyrna të shëndetshme gjithashtu!” shton ajo.

Disa ushqime me proteina të larta i gjeni këtu!
Vezët
Tofu
Proshutë gjeldeti
Fasule
Thjerrëzat
Fara liri
Farat Chia
Gjalp kikiriku
Tempeh
Kuinoa
kos grek
Peshk dhe butakë
Gjizë

Artikuj të ngjashëm