Probleme me imazhin trupor, Megan Fox flet për të gjitha pasiguritë e saj

By

Pikërisht në kohë për sezonin e bikinive, botimi më i fundit i rrobave të banjës i Sports Illustrated përmban Megan Fox dhe një mori femrash të tjera mbresëlënëse (duke bashkuar emra si Martha Stewart, Kim Petras dhe Brooks Nader).

Edhe pse disa mund të jenë të shpejtë për të supozuar se Megan Fox i ka të gjitha, aktorja 37-vjeçare tha për Sports Illustrated se nuk ndihet gjithmonë aq e sigurt sa duket. Aktorja e “Transformers” ka treguar së fundmi përvojën e saj të dismorfisë trupore dhe vështirësitë që ka pasur për ta pranuar veten ashtu siç është.

Fox madje pranoi në media se ajo kurrë nuk ishte ndjerë e bindur me pamjen e saj dhe kishte punuar për ta ndryshuar atë që kur ishte e re.

Fox, e cila ndan tre fëmijë me ish-bashkëshortin e saj Brian Austin Green, gjithashtu pranoi se ajo ka pasur gjithmonë një obsesion me trupin e saj dhe ka qenë kritike për pamjen e saj.

Sipas Megan Fox, ajo ka luftuar me imazhin e trupit gjatë gjithë jetës së saj.

Në një video për kopertinën e saj të re të Sports Illustrated, e cila debutoi të hënën, aktorja e Midnight in the Switchgrass diskutoi për përballimin e dismorfisë së trupit. Edhe pse shumë njerëz e shohin Fox-in si një ikonë s*x, ajo pranoi se ka luftuar vazhdimisht me dismorfinë e trupit. Kjo është një gjendje psikologjike në të cilën të sëmurët janë të fiksuar pas pamjes së tyre ose asaj që ata i shohin si të meta fizike.

Fox më pas kujtoi se ishte ndjerë e pushtuar nga pasiguritë e saj përpara se të bëhej e njohur. “Por unë duhet të shikoj kështu” ishte një nga obsesionet e saj të fëmijërisë, kujton ajo.

“Dhe pse kisha një vetëdije për trupin tim aq e re, nuk jam e sigurt… Udhëtimi për të dashuruar veten do të jetë i pafund.”

Nëna e tre fëmijëve diskutoi gjithashtu se si gishtat e mëdhenj të saj të “grumbulluar”, të cilët janë më të shkurtër, më të sheshtë dhe më të gjerë se njeriu mesatar, kanë tërhequr shumë vëmendje.

“Nuk e di pse njerëzit janë kaq të magjepsur nga gishtat e mëdhenj të mi. Për shembull, kurrë nuk kam menduar se kjo ishte një gjë e çuditshme apo një gjë e turpshme. Ata janë thjesht paksa të shkurtër. A është vërtet kaq çmenduri?”

Megan Fox ka treguar për mediat se ka vuajtur nga dismorfia trupore që në moshë të vogël. Për shkak të edukimit të saj në një mjedis thellësisht fetar ku trupat as që njiheshin, Fox vazhdoi, “Padyshim që nuk ishte mjedisore”.

Ajo përfundoi duke thënë se ndoshta do të vazhdojë të shqetësohet për trupin e saj për një kohë shumë të gjatë.

“Udhëtimi për të dashur veten do të jetë i pafund, mendoj.”

Fox më parë diskutoi hapur për trajtimin e dismorfisë së trupit në një intervistë të vitit 2021 me British GQ Style. Gjatë intervistës, aktorja e Jennifer’s Body pranoi se ajo luftoi me “shumë pasiguri të thella” për pamjen e saj. /Prive.al

 

 

Artikuj të ngjashëm