Lotaria Powerball arrin çmimin më të lartë në histori

By

Shitjet e shumta rritën një jackpot të Powerball në rreth 1.6 miliardë dollarë të premten, duke e bërë atë çmimin më të madh të lotarisë në histori.

Të shtunën mbrëma do të bëhet një short për çmimin Powerball, i cili nuk është fituar prej më shumë se tre muajsh. Ky varg prej 39 vizatimesh radhazi pa fitues është një pasqyrim i gjasave të vështira për të fituar një çmim të parë, në 1 në 292.2 milionë

Xhekpoti i shpallur është çmimi për një fitues që zgjedh një pension vjetor, të paguar çdo vit mbi 29 vjet. Pothuajse të gjithë fituesit zgjedhin çmimin në para, i cili për shortin e së shtunës mbrëma do të ishte rreth 782.4 milionë dollarë.

Xhekpoti i ri kryeson çmimin e mëparshëm rekord prej 1.586 miliardë dollarësh të fituar në vitin 2016 nga tre lojtarë të Powerball në Kaliforni, Florida dhe Tenesi.

Powerball luhet në 45 shtete, si dhe në Uashington DC, Porto Riko dhe Ishujt e Virgjër të SHBA. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm