Prezantohen krijimet e fundit të Virgil Abloh

By

Disa nga krijimet e fundit të Virgil Abloh janë ekspozuar në Nju Jork në një ekspozitë që gjithashtu i jep mistik të mëtejshme botës fitimprurëse të atleteve.

E hapur më 21 maj dhe deri në fund të majit, shfaqja paraqet 47 atlete Nike “Air Force 1” të personalizuara të dizajnuara nga Abloh dhe të montuara në objektin e prodhimit të Louis Vuitton në Venecia.

Nike shoes designed by Virgil Abloh for Louis Vuitton, in the New York exhibition, May 2022.

Një figurë që theu pengesat në modë, e cila u ngrit për t’u bërë drejtori i parë kreativ me ngjyrw i Louis Vuitton, Abloh vdiq në nëntor në moshën 41-vjeçare për shkak të një forme të rrallë kanceri.

Një bashkëpunëtor i ngushtë i Kanye West, Abloh solli veshje në rrugë dhe një qasje më pak elitare në botën e luksit.

Ekspozita vjen pasi një ankand i Sotheby’s në shkurt mblodhi 25 milionë dollarë nga shitja e rreth 200 atlete Abloh Air Force One për një fond bursash të krijuar në nder të Abloh për të mbështetur dizajnerët aspirantë me origjinë zezake, afrikano-amerikane ose afrikane.

Secila prej atleteve përmban shenjën e famshme Nike në kompozime në të gjithë paletën e ngjyrave, me disa me detaje të personalizuara si flamuri i Ganës, nga ishte Abloh. /Prive.al

 Nike shoes designed by Virgil Abloh for Louis Vuitton.

Artikuj të ngjashëm