Pesë këshilla që të bëni gjumë më të mirë këtë Ramazan

By

Agjërimi mund të ndikojë në gjumin tuaj gjatë Ramazanit, veçanërisht duke ndikuar në gjumin REM ose gjumin e thellë – gjë që është jetike për zhvillimin e shëndetshëm të trurit pasi luan një rol kyç në përpunimin e emocioneve dhe kujtimeve, si dhe në ëndrrat.

Ngrënia e mëvonshme rrit shkallën tuaj metabolike dhe kështu rrit temperaturën e trupit tuaj, dhe çdo ndryshim në temperaturën bazë të trupit mund të zvogëlojë cilësinë e gjumit.

Këtu janë pesë këshilla për të punuar për një cikël gjumi më të shëndetshëm këtë Ramazan:

Rutinë e re e natës

Para Ramazanit, duhet të vendosni një orar të ri të gjumit dhe të përpiqeni t’i përmbaheni atij gjatë festimit të muajit të shenjtë.

Në këtë rutinë të re, sigurohuni që të përfshini një orar të arsyeshëm të gjumit pasi ndoshta nuk do të bëni shtatë deri në nëntë orë gjumë të vazhdueshëm, kështu që përpiquni të flini sa më gjatë që të jetë e mundur pas Iftarit dhe sigurohuni që të caktoni një kohë për t’u zgjuar dhe për të ngrënë.

Ekspozimi ndaj dritës natyrale

Nëse ndiheni të lodhur për shkak të orarit të vonshëm të gjumit dhe zgjimit të hershëm, dilni jashtë në ajër të hapur. Drita natyrale ka një efekt të fuqishëm në ritmin tuaj cirkadian dhe mund t’ju ndihmojë të ndiheni më vigjilentë gjatë ditës.

Qëndroni të hidratuar

Megjithëse nuk ka shumë kërkime që lidhin më shumë ujë me gjumë më të mirë, hidratimi është çelësi për shëndetin tuaj dhe pirja e më pak ujë mund të çojë në shpenzimin e më pak kohë për të fjetur.

Gjatë Ramazanit, sigurohuni që të përfshini një gotë ujë në rutinën tuaj të re para gjumit.

20 minuta gjumë

Nëse mundeni gjatë ditës, ju rekomandojmë të caktoni një kohë gjumi jo më shumë se 20 minuta, pasi çdo gjë tjetër mund të çojë në një gjumë të thellë

Njëzet minuta janë kohë e mjaftueshme për t’u freskuar pa ndërprerë gjumin gjatë natës.

Kujdes çfarë hani

Disa njerëz hanë ushqime që janë të larta në kalori dhe sheqer pas mëngjesit, por këto mund të mbingarkojnë sistemin tuaj të tretjes gjatë natës, ndërsa trupi juaj përpiqet të tresë vaktin.

Sigurisht, kjo do të çojë në siklet kur përpiqeni të flini – gjëja e fundit që dëshironi për një pushim të mirë të natës. Përveç kësaj, ushqimet me sheqer mund të shkaktojnë një rritje dhe ulje të niveleve të sheqerit në gjak.

Lexo edhe:

Këshilla për ushqimin e Ramazanit: 10 ushqime për të parandaluar lodhjen

 

 

Artikuj të ngjashëm