Praktikoni këto gjëra dhe bëni gjumin më të mirë ndonjëherë

By

Sakshi C. Mittal, themeluese e shërbimit të vakteve mjekësore Foodhak, di një ose dy gjëra për efektet e ushqimit në mirëqenien.Pasi ka përjetuar fuqinë që ka ushqimi në jetën tonë, Sakshi na shpjegoi se sa mund të ndikojë ngrënia në gjumin tonë. Kjo është e rëndësishme sepse gjumi është një tjetër faktor kryesor që ndikon në mirëqenien tonë të përgjithshme. Nëse hani mirë dhe flini mirë, keni shumë më shumë gjasa të jetoni një jetë të shëndetshme dhe të gjatë.

Ne e dimë se gjumi i mirë bën shumë më tepër sesa thjesht rrit energjinë ditore. Ai forcon sistemin tonë imunitar për të parandaluar infeksionet, sëmundjet dhe sëmundjet. Ndihmon gjithashtu në ruajtjen e peshës, riparimin e muskujve dhe indeve, tretjen, thithjen e lëndëve ushqyese dhe detoksifikimin.

Pra, si lidhet ngrënia me mënyrën se si ne flemë?

Sakshi shpjegon se është thelbësore të hani ushqime të pasura me lëndë ushqyese (sigurisht). Por ajo që nuk kuptuam ishte se shumë ushqime të shëndetshme në fakt ndihmojnë trupin tonë të prodhojë melatoninë, dhe shumë ushqime të pashëndetshme mund të shkaktojnë pagjumësi. Edhe koha e ngrënies është vendimtare.

Hani më shumë ushqime që nxisin melatoninën.

“Gjumi fillon me melatoninën, një hormon jetik për të përfituar sa më shumë nga ato tetë orë të çmuara. Ne kemi zbuluar se ajo gjendet natyrshëm në ushqime si qershitë, kivi, farat, orizi i murrmë dhe drithërat e tjera, gjë që i bën ato të shkëlqyera për trupin tuaj”, thotë Sakshi.

Shmangni sheqernat dhe karbohidratet e rafinuara.

“Ushqimet me sheqer dhe karbohidratet e rafinuara, si makaronat dhe buka e bardhë, do t’ju bëjnë të ndiheni letargjik dhe mund të ndikojnë negativisht në cilësinë e gjumit. Kur jemi të lodhur, ne kemi një tendencë për të kërkuar ushqime me sheqer si një marrje e shpejtë. Megjithatë, kjo bën që nivelet e sheqerit në gjak të rriten, duke nxitur pankreasin të lëshojë insulinë.“Kjo mbistimulon proceset tona të brendshme dhe çliron hormone si adrenalina dhe kortizoli (jo tamam ftohje). Në vend që të qetësohemi për një gjumë të qetë, mund ta gjejmë veten duke përjetuar gjumë të shqetësuar ose të shqetësuar, vetëm për t’u zgjuar duke kërkuar më shumë sheqer”.

Hani të paktën tre orë para gjumit.

“Stili juaj i jetesës është gjithashtu një pjesë e madhe e cilësisë së gjumit. Ushqimi të paktën tre orë para se të shkoni në shtrat i jep trupit tuaj kohë për t’u tretur dhe sistemit tuaj të tretjes kohë për të pushuar, kështu që do të zgjoheni më të freskët. Gjithashtu, shmangia e telefonit tuaj për një orë para gjumit, marrja e ushtrimeve të rregullta dhe krijimi i një rutine të qëndrueshme e bëjnë kohën tuaj të gjumit shumë më efektive”.

Artikuj të ngjashëm