Përplasja e Naser Rafunës me shefin e stafit të Albin Kurtit, Luan Dalipin

By

E gjitha nisi me një status në Facebook të Luan Dalipit, shef i stafit të Albin Kurtit.

Në postimin e tij, Dalipi kritikon rëndë serialin vendor “Cka ka shpija” duke shkruar, “Tani seriali “Çka ka shpia” ne RTK me plot sjellje degjeneruese. Me pengon fakti qe keso seriale pa shije, pa kreativitet e mbi te gjitha pa elemente edukuese per femijet shfaqen ne televizionin tone publik, te paguar me taksat e qytetareve. Uroj qe deputetet e zgjedhur ne legjislaturen e ardhshme ta transformojne kete medium.”

Këtij postimi iu përgjigj edhe aktori protagonist në serial, Naser Rafuna.

Në një koment të gjatë, aktori shkruan, “I nderuar, une jam Naser Rafuna dhe luaj ne kete serial. Rastesisht pak me pare me lajmeruan per statusin tuaj dhe tash edhe e morra vesh se kush je, ngase ceshtjet politike e aq me pak pozitat politike,si aktor me interesojne vetem ne pikat “tallëse -humoristike”e e dijme qe e bojme mire, prandaj te sygjeroj: mos u bo personazh 😉.

Derisa po e lexoja kete statusin tende ( qe ma sygjeruan) u zgju nga gjumi djali im dhe mu desht me e qu ne toilet,per arsye se si prind dhe detyrim prinderor, ashtu sikurse ju,femija im flen para ores 20.00 dmth para shfaqjes se serialit.

Sa i perket ceshtjeve kulturore, kemi deshmu si artista se serialet tona si ky “Çka Ka Shpija” per keto edicione te transmetuars,ka mbledh gjithsej 423.228.898 vieës,duke prire ne Rajon ne konkurrencen e patur dhe ta them pa modesti. Nuk kemi modesti ne sukses,per fat te keq,por në të mirën tonë.

Sa per kufijte e etikes,forma kritikuese e humorit te serialit me sarkazëm, rrethana ekzistente te inskenuara,

nder to shpesh edhe me inskenime rrethanore me paraqitje te pjestareve dhe udheheqesve te ekzekutivit te vendit perfshire deputet, ministra e zv/ministra ndaj qeverive te 6 viteve te kaluara ( 6 edicionet e serialit) qe kemi bere pa dallim, nuk kemi patur asnjehere reagim nga askush, kjo sepse jemi vend demokratik, fjale e lire. Merr shembull se,serialet e famshme si Fowlty Towers, Monthy Python,The Young Ones apo Mr’s Brown Boys jane transmetuar dhe vazhdojnë ne BBC. Kjo si komparacion i asaj qe e permende,pra e ke gabim, edhep se ne as për afer nuk jemi si ta.

Sa do te ishte etike sikur te reagoje gjate tere ketyre 6 edicioneve te kaluara e jo bash kur kritikojme edhe kete ekzekutiv ekzistues si ata te tjeret, pra vendin e punes tende,ku ti paguhesh poashtu me taksat tona. Meqenese nuk te njoh, sdi kritike ndaj teje sepse skam profesionin apo kredibilitet per punen tende, prandaj nuk e di punen tende e as sukseset, aq me pak sme interesojne mu e as shumices se artisteve,sepse jemi apolitik e zakonisht na interesojne “të bëmat” e atyre qe kanë pozita udhëheqëse, sa për te qesh audienca. Dosido,shija dhe kultura eshte produkt njerezor dhe si baraspeshe e tere kesaj,qasju ekzistences se konkurrences se ketij seriali qe 6 edicione me mbi 20 seriale tjera te prodhuara ne vend dhe ky serial mban rekordin e shikueshmerise ne rajon me 423.228.898 Vieës ( e cdo moment shtohen) ngase njerezit kane dashuri dhe smendojne sikur ju…meqe ke nje pozite, terthorazi te sygjeroj te mos besh “presion”sepse kritika yte shihet qe eshte e dhene ne poziten qe paske e jo ne ombrellen e nje qytetari te lire. Dosido ne do te vazhdojme te kritikojme realitetin dhe te kaluaren ku tallemi me to sepse “llapsuzat i potencojmë me farsë”. Si artista APOLITIK,kjo eshte hera e pare qe dikush ne poziten si e juaja reagon dhe me vjen mire dhe me pelqeu, por sikur te ishte bere me heret. Free your mind…ëe are free country.

Meqe bere krahasime Amerike-Kosove: Amerika ka 41,288 teatro por si sygjerim do te ishte mire ti qaseni perkrahjes se idese per ndertimin e nje Teatri te ri Kombetar, ashtu sic po bën Shteti Ame,meqe ky,qe sherben si piketakim protestash,pra ky ekzistent ka probleme paresore duke filluar nga kanalizimi e deri te fondet e vogela dhe rregullimit te kushteve te artisteve aty dhe artisteve ne pergjithesi, rritjes se fondit te QKK-se e jo qe te tanishmen, qe fondi vjetor eshte i njete sa i nje skenografi te filmit The Avengers, apo te perkrahni ndertimin e teatrit te kryeqytetit ne kuader te Komunes, e qe Ministria e Financave ende nuk e ka nda nje vije buxhetore per lejimin e formimit te trupes residente te teatrit te kryeqytetit, kerkese kjo e bere me kerkesen tone dhe drejtuar Ministrise nga vet kryetari Shpend Ahmeti. Sa bukur sikur te shkruaje per ndonje lidhje bashkepunimi apo co-produksioni Amerike-Kosove meqe paske miq atje ( bazu ne komentet tuaja) por qenke i zene me qindra miliona vieës te nje seriali vendor. Gjithsesi te falemnderojme por mendimit tende i pergjigjet me se miri audienca. Ne punojme por dikush si ju,ndoshta edhe kritikon i anuar nga ndonje mik, kusheri prej artisti ndoshta kritike “spunt” ndaj dikujt tjeter, por ne pretekst te ne, por spo flas unë, vetëm suksesi e aty nuk falim. Fama nuk fitohet dosido, karriera po. Shkurt, nese ke “problem” me vet TV, dhe preteskt ke gjet serialit apo emisionin me te shikuar te tij,kjo eshte dicka tjeter e i kuptojne edhe keto 😂. I kuptojmë madje edhe ndonjë kolegë i yni kur të bën like ne statusin tende, gjithcka kuptojme…prandaj jemi ne “qeshje masive” term qe e perdor N.Makiavelli ( dijme nga pak politike por sna intereson). Por po ta them: Ërong bro…se na e shtove motivin per pune, prandaj shfrytezo vertete poziten qe ke per motiv te mbajtesve te kultures, sepse para se me lind ti e une, njerezit e kesaj kulture qe paske filluar me i be “roje” kane qene ne Cannes dhe Oscar me filmat e tyre, si Bekim Fehmiu psh. Sa ma ka profesioni yt, keshtu qe,para se me ta pa suksesin kur ta kesh i nderuar e qe te gjykojme pastaj ne se,a e meriton ti ate pune,pozite apo page me taksat e popullit. Prandaj ndihmo ne pikat referuese te cekura si me larte.“Kritika e mirë për artin tuaj,merret kur bashkangjitet me sygjerime, tjerat kanë prapavija”-Lee Strasberg

Suksese dhe pune te mbare”

Artikuj të ngjashëm