Për fansat e “Peaky Blinders” ky është një lajm aspak i mirë!

By

Cillian Murphy ka zbuluar një përditësim mbi të ardhmen e personazhit të tij të Peaky Blinders, Tommy Shelby, pas fitimit të tij historik të Oscars për aktorin më të mirë

Aktori ishte më i njohur më parë për rolin e tij si gangsteri verior në dramën e BBC-së, por që atëherë ka marrë vlerësim në mbarë botën për performancën e tij në Oppenheimer.

Për muaj të tërë spekulimet kanë qenë të përhapura se krijuesi Stephen Knight ka qenë duke punuar në një përshtatje filmi, por tani Cillian ka lënë të kuptohet se mund të mos kthehet më në rolin e tij si Tommy Shelby.

I pyetur nëse ishte i lumtur që do të tërhiqej personazhin e Tommy-t, ai tha pas ceremonisë: “Më pëlqente ta luaja atë. Ai ishte rraskapitës dhe kaq i ndryshëm për mua, saqë çdo herë kthimi ishte një lloj udhëtimi.

“Unë me të vërtetë nuk jam sentimental për punën. Më duket sikur gjëja tjetër është gjëja më emocionuese. Dhe dua të them, ishte një periudhë dhjetëvjeçare në jetën time, kështu që është domethënëse, por gjithmonë ndjej, sikur të vazhdojmë të lëvizim.’

Muajin e kaluar, Cillian tha se do të ishte i lumtur të riprodhonte rolin e tij si Tommy Shelby nëse Knight do të bënte një film Peaky Blinders.

Duke folur në Desert Island Discs, ai pranoi se ishte ‘lehtësuar’ kur drama e BBC përfundoi në 2022 – por tani është ‘plotësisht’ në bord me një përshtatje filmi.

Murphy gjithashtu la të kuptohet se shkrimtari i programit, Steven Knight, kishte më shumë histori për të treguar rreth klanit Shelby me bazë në Birmingham dhe aktiviteteve të tyre kriminale midis viteve 1880 dhe 1910.

Ai shpjegoi: “Unë gjithmonë kam thënë se nëse Knight jep një skenar që unë e di se ai mund ta japë, sepse ai është një shkrimtar kaq fenomenal, unë do të jem atje. Nëse duam të shikojmë 50-vjeçarin Tommy Shelby, le ta bëjmë.’

Peaky Blinders u lançua në vitin 2013 dhe mblodhi një audiencë të madhe si në Britani ashtu edhe jashtë saj, duke tërhequr role për yjet e ekranit të argjendtë si Tom Hardy dhe Anya Taylor-Joy.

Cillian u nderua me Oscar për aktorin më të mirë për interpretimin e tij në filmin “Openheimer” të Christopher Nolan në 96-tën e çmimeve të Akademisë.

Në fjalimin e tij, Cillian tha në dhomën e mbushur me yje se ai ishte “një irlandez shumë krenar që qëndronte këtu sonte” përpara se t’ia kushtonte fitoren e tij “paqeruajtësve kudo”. /Prive.al

 

Artikuj të ngjashëm