A mos ndoshta këpucëve me taka po ju vjen fundi?

By

Java e Modës po zhvillohet në New York City, që do të thotë se do të shihni shumë modele ecin në pistë duke veshur taka të larta.

Në vitet e mëparshme, videot kanë treguar modele që përpiqen të bëjnë rrugën e tyre të plotë në pista në taka të larta, por duke shkelur, penguar dhe ndonjëherë edhe duke rënë sepse këpucët janë kaq të vështira për të ecur.

Nga Louboutins te Manolo Blahnik, takat e larta kanë pasur vendin e tyre si në kulturën pop, ashtu edhe në modën e lartë, por autori Lauren Bravo thotë se ditët e takave të larta janë duke përfunduar.

Bravo foli me Michel Martinin e NPR-së për arsyen pse gratë i kanë pëlqyer shumë takat në të kaluarën dhe pse kaq shumë tani po i lënë pas.

Pse ajo dikur i pëlqente shumë takat?

Unë mendoj se bëhej fjalë për teatralitetin e thembrave. Unë nuk mendoj se i kam veshur me të vërtetë ndonjëherë për burra, dhe nuk mendoj se i kam veshur me të vërtetë sepse e ndjeja se duhej. Por unë e doja shumë ndjenjën autoritetit që takat të japin. Dhe nëse jam vërtet e sinqertë, unë mendoj se ka të bëjë më shumë me proporcionet e një veshjeje. Kështu që ndihesha sikur të vishja një fustan të caktuar, do të dukej më mirë me një palë take, veçanërisht në një natë jashtë, do të nxirrja armët e mëdha – do të mbathja take. Kjo nuk ishte deri sa unë hyra në fund të 20-tave, vitet e hershme të 30-ta, që unë me të vërtetë fillova t’i veja në dyshim taket.

Pse ajo beson se popullariteti i takave mund të venitet?

Epo, moda me të vërtetë na ka çuar në një drejtim të caktuar. Vitet e fundit kemi parë ngritjen e atleteve të modës. Ne kemi parë redaktorë të revistave, modele, të famshëm duke mbathur atlete, dhe papritmas kodet e veshjes kanë ndryshuar. Është plotësisht e pranueshme të paraqiteni në një festë, të veshur me një fustan të bukur me një palë atlete. Këtë verë kemi parë ngritjen e sandales së shëmtuar gjithashtu. Dua të them, kam kaluar tërë verën në Birkenstocks dhe disa vjet më parë nuk do të kisha ëndërruar kurrë të vendosja këmbën time në diçka aq të shëmtuar sa një Birkenstock.

Image result for birkenstock sandals

Për ata prej nesh që e duan modën, është pothuajse si të kemi dashur që moda të thotë, “Oh e dini çfarë, është mirë që ju të jeni komod”. Moda ka të bëjë edhe me komoditetin.

Burimi: Wynne Davis

 

Artikuj të ngjashëm