Për fansat e “Game of Thrones”, George R.R. Martin ka një lajm të mirë

By

George R. R. Martin, autori i librave të famshëm amerikan “Game of Thrones”, aktualisht po kalon më shumë kohë në tokën imagjinare të Westeros sesa në botën reale.

“Unë jam vetëm në një lokacion të largët të izoluar, duke shkruar çdo ditë. Gjërat janë mjaft të zymta në Shtatë Mbretëritë … por ndoshta jo aq aq të zymtë sa mund të bëhen këtu”, tha shkrimtari 71-vjeçar amerikan për pandeminë Covid-19 në një postim të fundit në blog.

Ai shtoi se mosha e tij e vendos atë mes grupit më të prekshëm të popullsisë, por ai ndihet mirë për momentin.

Ai nuk planifikon të shkojë në qytet ose të takojë askënd.

“Ne jemi duke marrë të gjitha masat paraprake për mbrojtje,” tha ai.

Në vend të kësaj, ai është duke përdorur kohën për të punuar në romanin e tij të shumëpritur, Erërat e dimrit, i cili është vendosur të jetë libri më i ri në serialin e tij popullor të fantazisë epike, A Song Of Ice And Fire. Kanë kaluar më shumë se tetë vjet që kur u botua libri i fundit në seri.

Seria e librave u adaptua në serialin shumë të suksesshëm televiziv Game of Thrones, i cili transmetoi në rrjetin televiziv HBO gjatë tetë sezoneve nga 2011 deri në 2019. Martin ishte një prodhues ekzekutiv për shfaqjen.

Ai ka shkruar edhe disa koleksione me tregime të shkurtra.

Në të njëjtin postim në blogun e tij, të quajtur Jo Një Blog (Not A Blog), Martin gjithashtu tha që do të mbyllë organizatën e tij jofitimprurëse Stagecoach Foundation për momentin, duke pezulluar punëtoritë e tij të filmit dhe televizionit për fëmijë.

Në lidhje me shpërthimin e virusit, ai tha: “Disa ditë, duke parë lajmet, ndjej sikur po jetojmë një roman fantastiko-shkencor. Le të shpresojmë se të gjithë do ja dalim mbanë të sigurt dhe të shëndoshë. Qëndroni mirë, miqtë e mi.”

Burimi: TheStar

Artikuj të ngjashëm