Pas aksidentit me makinë, aktorja e njohur ndahet nga jeta

By

Aktorja amerikane Anne Heche ka vdekur, por ajo ka lejuar një dhurim të mundshëm organesh, tha përfaqësuesi i saj.

53-vjeçarja ishte në koma për një javë pasi u përplas me makinën e saj në një shtëpi në Los Angeles.

“Sot humbëm një dritë të ndritshme, një shpirt të sjellshëm dhe më të gëzuar”, tha familja e saj në një deklaratë të premten.

Heche u shfaq në filma duke përfshirë Volcano, Donnie Brasco dhe xhirimin e 1998 të Psycho.

Nëna e dy fëmijëve u shfaq gjithashtu në Dancing with the Stars, ekuivalenti amerikan i Strictly Come Dancing, në 2020.

Sipas Departamentit të Zjarrfikësve të Los Angeles (LAFD), automjeti i Heche “shpërtheu në zjarr të fortë”, të cilit 59 zjarrfikësve iu deshën më shumë se një orë për ta shuar plotësisht. Shtëpia dykatëshe ku ajo u përplas, mbeti “e pabanueshme”.

Përveç djegieve, aktorja mbeti me “një dëmtim të rëndë anoksik të trurit” – kur truri është i privuar nga oksigjeni – tha familja e saj.

 

Një përfaqësues tha se aktorja e ndjerë ka “vdekur ligjërisht”, por shtoi se trajtimi i saj në mbështetje të jetës do të vazhdojë përkohësisht për të kontrolluar nëse ajo mund të përshtatet me ndonjë për dhurim të mundshëm organesh.

“Anne do t’i mungojë shumë, por ajo jeton përmes djemve të saj të bukur, punës së saj ikonë dhe avokatisë së saj të pasionuar”, thuhet në deklaratën e familjes së saj.

Heche ka lindur në vitin 1969 në Ohio dhe familja e saj u zhvendos shumë herë gjatë fëmijërisë së saj.

Kur ajo ishte 13 vjeçe, babai i saj vdiq nga HIV/Aids, dhe më vonë ajo tha në librin e saj të kujtimeve të vitit 2001, Call Me Crazy, se ai e kishte përdhunuar vazhdimisht kur ishte fëmijë.

Në intervistat për promovimin e librit, ajo tha se abuzimi e bëri atë të ishte “çmendur” për 31 vitet e para të jetës së saj dhe se kishte krijuar një botë fantazi të quajtur “Dimensioni i Katërt” për ta bërë veten të ndihej e sigurt.

Tre muaj pas vdekjes së babait të saj, vëllai i saj u vra në një aksident automobilistik, për të cilin ajo besonte se ishte vetëvrasje. Nëna e saj kundërshtoi pretendimet për vetëvrasje dhe abuzim dhe dyshja u larguan.

Ajo u bë e njohur në fund të viteve 1980 për portretizimin e binjakëve Vicky Hudson dhe Marley Love në telenovelën Another World. Rolet i dhanë asaj një çmim Emmy Daytime dhe dy Çmime Soap Opera Digest.

Artikuj të ngjashëm