Oscar’s po afrohet – ja ca fakte rreth edicionit të këtij viti, që pritet të jetë interesant

By

Mbrëmja e ndarjes së çmimeve Oscar po afrohet…

Akademia e filmit ndanë çmimet për filmat më të mirë të vitit këtë të diele në Doly Theatre në Los Angeles të Shteteve të Bashkuara.

Ja nja tri fakte që këtë vit e bëjnë interesant:

Kjo është hera e tretë që aktorja e famshme Amy Adams dhe aktori Christian Bale kanë luajtur në një film bashkë dhe që të tre kanë marrë nominime Oscari për të.

Amy Adams

Bashkë ata kanë luajtur në këta filma: The Fighter I vitit 2010-të, American Hustle i vitit 2013-të dhe këtë vit në Vice.

Mahershala Ali është aktori favorit për të fituar çmimin e aktorit më të mirë në rol dytësor për rolin e tij në filmin Green Book.

Mahershala Ali

Ai e kishte fituar këtë çmim në vitin 2017-të, për performancën e tij në filmin Moonlight.

Filmi me Lady Gagan “A star is Born”, është nominuar në tetë kategori, mirëpo Bradley Cooper nuk ka marrë asnjë nominim për regjisorin më të mirë.

Artikuj të ngjashëm