Një tjetër aktore komenton fustanin protestues të Natalie Portman në “Oscars”

By

Rose McGowan nuk ishte fanse e protestës së heshtur të Natalie Portman në tapetin e kuq të së dielës në Oscars 2020.

Portman u akuzua në një postim të gjatë në Facebook, të martën, për mosndërmarrjen e veprimeve për të mbështetur gratë në industri, njofton Klan Kosova.

Portman, 38 vjeçare, mori pjesë në shfaqjen e çmimeve veshur me një fustan Dior të zi dhe me ari, pati një shirit në veshjen e saj me emrat e drejtoreshave femra, të cilat u shpërfillen nga Akademia: Lorene Scafaria (“Hustlers”), Lulu Wang (“The Farewell”), Greta Gerwig (“Little Women”), Mati Diop (“Atlantics”), Marianne Heller (“A Beautiful Day in the Neighborhood”), Melina Matsoukas (“Queen & Slim”), Alma Har’el (“Honey Boy”) and Céline Sciamma (“Portrait of a Lady on Fire”).

“Unë e shoh llojin e aktivizmit të Portmanit thellësisht fyes për ata që në të vërtetë bëjnë punën si duhet. Unë nuk po e shkruaj këtë nga hidhërimi, po shkruaj nga neveria. Unë thjesht dua që ajo dhe aktoret e tjera të ecin në këmbë në tokë ”tha McGowan.

“Natalie, ju keni punuar me dy drejtore femra në karrierën tuaj shumë të gjatë – një prej tyre ishit ju. Ju keni një kompani prodhuese që ka punësuar saktësisht një drejtore femër – dhe ajo jeni ju”.

“Mbështetja e rreme e grave të tjera është problemi. Unë po ju përmendi juve sepse ju jeni e fundit në listën e gjatë të aktorëve që aktrojnë se po kujdesen për gratë e tjera. Aktoret që supozohet se janë për gratë, por në realitet nuk bëjnë shumë”.

Artikuj të ngjashëm