Një blogere shkruan se si i ndryshoi jeta kur provoi parfumin e preferuar të Rihanna

By

Më poshtë ju sjellim shkrimin e plotë të Courtney Higgs për WhoWhatWear, teksa flet për eksperiencën e saj me parfumin e preferuar të Rihannas – Love Don’t be Shy by Kilian.

Për aq kohë sa mbaj mend, kam qenë gjithmonë e fokurusar në aromat e drurit. Si një grua e vërtetë L.A., unë kam qenë e përkushtuar ndaj Santal 33 të Le Labo (97 dollarë) për vite me radhe dhe kam kaluar kaq pak për të eksperimentuar me aroma të ngjashme pikante të lidhura me notat e drurit të sandalit, bergamotit, vetiverit dhe aromave të tjera pa dyshim të shijshme. Parfumet e kategorizuara si të ëmbla ose gustator – emri i zbukuruar që u është dhënë parfumeve që kanë erë pothuajse të ngrënshme me nota mjalti, karamel, vanilje dhe të ngjashme – thjesht nuk më thirrën kurrë. (Një qëndrim i shkurtër me një nga spërkatjet e trupit të Paris Hilton në shkollën e mesme ishte hera e parë dhe e fundit që u gravitova drejt diçkaje që më bënte të nuhasja sikur isha e zhytur në sheqer.) Por gjithçka ndryshoi kur më në fund mora në dorë një shishe me parfumin e preferuar të Rihanna-s, Kilian’s Love, Don’t Be Shy (275 dollarë). (Ose, të paktën, ishte parfumi i saj i preferuar përpara se të lansonte aromën e saj në vitin 2021.)

Kohët e fundit, fillova të mendoj seriozisht për t’u prirur ndaj parfumeve të ëmbla, por një lidhje dashurie shumëvjeçare me “Portrait of a Lady” të Frédéric Malle (90 dollarë) dhe një takim më i fundit me Bitter Peach të Tom Ford (395 dollarë) më bëri të mendoj. se ndoshta, thjesht ndoshta, jam më shumë pas notave më të ngrohta, më shurup se sa do ta lija veten të besoja. Më pas, një video virale e TikTok më kujtoi se mbretëresha ime Rihanna njihet gjerësisht si një nga njerëzit me erë më të mirë në Hollywood dhe se aroma e saj e njohur është çelësi i këtij reputacioni. Notat e ëmbëlsuara të luleve të portokallit, vaniljes dhe marshmallow-it, të cilave normalisht do të kisha ngritur hundën, ishin papritmas kaq intriguese për mua. Nuk është se jam aq naiv sa të besoj se çmimi është gjithmonë një tregues i saktë i cilësisë, por me 275 dollarë për një shishe të vetme, kisha një parandjenjë se kjo aromë do të ishte diçka e veçantë. Sinjalizim spoiler: Është.

Në fillim, pothuajse nuk e dija se çfarë të bëja nga aromat që vërtiteshin në vrimat e hundës. A kam erë… Fruit Loops? S’mores? Çfarë dreqin po ndodh këtu? Për kaq shumë kohë, kisha sajuar një profil imagjinar aromash me nota sakarine të ngjashme me aromat që mund të dilnin nga një fabrikë ëmbëlsirash, dhe kjo nuk ishte shumë larg. Kjo sende mban erë si karamele pambuku të përzier me çaj gri earl dhe fruta me lëng agrumesh. Është e drejtë—kjo aromë ka erë të pasur në më shumë se një mënyrë. Nuk e di pse prisja asgjë më pak, duke parë se Rihanna është mishërimi njerëzor i pasurisë, shëndetit dhe lumturisë, por ishte pothuajse e çuditshme se sa shpejt të njëjtat dridhje filluan të depërtonin në realitetin tim.

Që nga dita e parë, nuk mund t’i mbaja kyçet e mia larg fytyrës sime për t’i nuhatur, as nuk mund të kaloja një pasqyrë pa ndalur tw shikoja veten dhe sa mirë ndjehesha. Shëtitja e qenit tim, një nga ndërveprimet e pakta me botën jashtë shtëpisë sime kohët e fundit, u shndërrua në një mundësi të mirëpritur për të lënë një gjurmë të mirësisë luksoze për botën që ta shijojë. Doja të vishja vetëm pantallonat e mia sportive më të bukura dhe madje ndihesha më e frymëzuar për të vendosur pak grim herë pas here për t’iu përshtatur atmosferës glam të aromës sime të re. Aroma fillon e fortë, kështu që herën e parë që spërkata veten, u frikësova seriozisht, por brenda gjysmë ore, ajo vendoset në lëkurë aq bukur dhe qëndron atje gjatë gjithë ditës. Kjo aromë po më ndryshon jetën, miq.

Pra, si përfundim, tani jam e lidhur me parfumet e ëmbla. Ata janë kaq argëtues dhe kaq ekstra. e cila është një energji me të cilën mund të zhytem vërtet tani. Ka ende një kohë dhe një vend për të preferuarat e mia prej druri në koleksionin tim të parfumeve, por për qëllime të ngritjes së humorit tim dhe të rritjes së besimit tim me një spërkatje të vetme, definitivisht nuk do të hezitoj të arrij për ato aroma të ngrohta dhe gustator. Nëse doni të jeni si unë dhe Rihanna, unë do t’ju rekomandoja Love, Don’t Be Shy. Nëse jeni duke blerë për opsione të tjera, vazhdoni të kërkoni më shumë parfume të ëmbla për të provuar.

 

Artikuj të ngjashëm