Ndërron jetë bateristi dhe themeluesi i ‘Doobie Brothers’

By

Muzikanti John Hartman, bashkëthemeluesi dhe bateristi origjinal i Doobie Brothers, ka vdekur në moshën 72-vjeçare.

Grupi njoftoi vdekjen e Hartman në faqet e tyre zyrtare në mediat sociale duke e quajtur Hartman një “shpirt të egër, shpirt të madh dhe showman”.

“Sot ne po mendojmë për John Hartman, ose për ne, Little John,” tha grupi. “John ishte një shpirt i egër, baterist dhe showman i shkëlqyer gjatë kohës së tij në Doobies.

“Ai ishte gjithashtu një mik i ngushtë për shumë vite dhe një pjesë e personalitetit të grupit!”

Albumi i tyre debutues i vetëtitulluar në vitin 1971 nuk bëri bujë në top lista, por albumi i tyre i dytë në studio, “Toulouse Street”, u bë i preferuari i menjëhershëm i fansave për shkak të këngëve si “Listen to the Music” dhe “Jesus is Just Alright”. Albumi arriti kulmin në vendin e 21 në listat e Billboard 200 në 1972.

Në vitin 1979, pas tetë albumeve në studio, Hartman u largua nga grupi përpara publikimit të albumit të tyre të nëntë, “One Step Closer”.

Dhjetë vjet më vonë, në 1989, Hartman u rikthye për albumin “Cycles” dhe “Brotherhood” të vitit 1991 përpara se të largohej përsëri nga grupi, këtë herë përgjithmonë, në vitin 1992.

Në vitin 2020, Hartman dhe anëtarët e tjerë të mbijetuar të grupit, Jeff ‘Skunk’ Baxter, Michael Hossack, Tom Johnston, Keith Knudsen, Michael McDonald, John McFee, Tiran Porter dhe Patrick Simmons u futën në Rock and Roll Hall of Fame.

Artikuj të ngjashëm