Ndahet nga jeta ylli i ‘Batman’

By

Arleen Sorkin, aktorja origjinale e zërit të Batman Harley Quinn, ka vdekur në moshën 67-vjeçare.

Lajmi u bë i ditur nga miku i saj dhe aktori i zërit Neil Kaplan në Twitter teksa i bëri homazhe yllit të Days of Our Lives, duke e përshkruar atë si një “talent të jashtëzakonshëm”. Shkaku i vdekjes së saj ende nuk është zbuluar.

Duke ndarë një foto të Arleen, si dhe një foto të personazhit ikonik të Harley Quinn, Neil shkroi: “Më theu zemrën kur dëgjova… zëri origjinal i Harley Quinn, Arlene Sorkin ka ndërruar jetë. Unë e adhurova punën e saj si HQ dhe si Caliope në ditët e jetës sonë.”

Bashkë-CEO i DC Studios James Gunn shkroi në Instagram për të ndarë një foto të Arleen dhe tha: “Pusho në paqe, Arleen Sorkin, zëri origjinal jashtëzakonisht i talentuar i Harley Quinn, i cili ndihmoi në krijimin e personazhit që shumë prej nesh e duam”.

Aktorja ishte e njohur për zërin e Harley Quinn në serialin Batman: The Animated Series, i cili u transmetua për herë të parë në 1992. Personazhi u krijua nga miku i saj i kolegjit, Paul Dini, dhe madje u frymëzua nga vetë Arleen.

Ajo gjithashtu luajti Harley Quinn në shfaqje të tilla si The New Batman Adventures nga viti 1997 deri në 1999. Jashtë universeve të DC, Arleen luajti si Calliope Jones në serialin hit të NBC Days of Our Lives.

Arleen e filloi karrierën e saj jashtëzakonisht të suksesshme në fund të viteve 1970, pasi iu bashkua një grupi komik të quajtur The High-Heeled Women. Përveç aktrimit, asaj i pëlqente edhe puna pas kamerës dhe bashkë-shkroi filmin Picture Perfect të vitit 1997, ku luajtën Jennifer Aniston dhe Kevin Bacon.

Arleen ka lënë pas burrin e saj, Christopher Lloyd, me të cilin u martua në vitin 1995. Çifti gjithashtu ka dy djem së bashku – Eli dhe Owen. Christopher ishte një producent në sitcom-in popullor, Frasier, dhe Arleen bëri një paraqitje speciale si një pronar majmuni në episodin e fundit.

Artikuj të ngjashëm