Ndahet nga jeta skulptori i famshëm shqiptar

By

Sot, më 26 prill, në moshën 71-vjeçare, ka vdekur profesori i artit figurativ, skulptori i mirënjohur, Aziz Islamaj.

Lajmin për vdekjen e profesor Islamajt e ka dhënë familja e tij.

“Me dhimbje të thellë njoftojmë të gjithë familjarët, miqtë dhe dashamirët që sot me datë 26.04.2023 në moshën 71 vjeçare, ka ndërruar jetë babai ynë i dashur, Prof. Aziz Islamaj. Varrimi i të ndjerit do bëhet nesër (e enjte), me datë 27.04.2023 në ora 14:00 në varrezat e fshatit Murgë – Komuna e Skënderajt”.

Pas përfundimit të luftës, ku ai mori pjesë edhe si ushtar i UÇK-së, ai nisi punën në Universitetin e Prishtinës, gjegjësisht në Fakultetin e Arteve si ligjërues i lëndës: Përpunim materiali, Dega e Artit Figurativ – Drejtimi i Skulpturës.

I ndjeri ka lënë prapa vetes një veprimtari të gjerë artistike, me 9 ekspozita personale e rreth 60 ekspozita tjera kolektive, kombëtare e ndërkombëtare.

Ai po ashtu ka marrë edhe shumë shpërblime e mirënjohje. /Klankosova.tv

“E pamja do të mbahet 3 dite pas ditës së varrimit në Mat-Prishtinë (pritja 08:00-16:00)”, thuhet në njoftimin e familjes Islamaj.

Profesori Islamaj ka lindur në fshatin Murgë të Komunës së Skënderajt.

 

 

Artikuj të ngjashëm