Ndahet nga jeta regjisorja e parë grua e nominuar për çmimin Oscar

By

Lina Wertmüller, një figurë qendrore e kinemasë italiane dhe gruaja e parë që u nominua për çmimin Oscar në kategorinë e regjisorit më të mirë, vdiq këtë javë, konfirmoi Ministria e Kulturës e Italisë.

Ajo ishte 93 vjeçare, sipas Variety.

Wertmüller bëri filma që ishin njëkohësisht të poshtëruar dhe të patundur në pozitën e tyre morale, të dënuar dhe të adhuruar, me përfundime të zeza, të paraprira nga ritme komike.

Por ishte “Joshja e Mimit” që filmat e saj filluan të marrin vlerësim ndërkombëtar. Në film, një punëtor i padrejtë bie në dashuri me komunizmin dhe një grua që nuk është gruaja e tij, humbet politikën e tij gjatë rrugës, kryen tradhti bashkëshortore më shumë se një herë dhe përfundon beqar, babai (ose figura e babait) e disa fëmijëve.

Në vitin 2019, ajo u nderua me një yll në Hollywood Walk of Fame dhe mori një Oscar nderi. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm