Ndahet nga jeta pionieri i rock ‘n’ roll-it

By

Jerry Lee Lewis, këngëtari me piano, që elektrizoi rock ‘n’rollin e hershëm me hite si “Great Balls of Fire” dhe “Whole Lotta Shakin’ Goin’ On” përpara se skandali martesor të prishte karrierën e tij, ka vdekur, sipas një deklarate nga përfaqësuesi i tij, Zach Farnum. Ai ishte 87 vjeç.

Lewis vdiq në shtëpinë e tij në Desoto County, Mississippi, në jug të Memphis, thuhet në deklaratë. Farnum i tha CNN se Lewis vdiq për “shkaqe natyrore” kur u kontaktua me telefon.

Gruaja e tij e shtatë, Judith, ishte pranë tij kur ai vdiq dhe Lewis “i tha asaj, në ditët e tij të fundit, se ai e mirëpriti botën e përtejme dhe se ai nuk kishte frikë”, shtoi deklarata.

Së bashku me Chuck Berry, Elvis Presley dhe të tjerë, Lewis ishte një nga figurat kryesore të epokës së rok-it të viteve 1950 dhe një mjeshtër showman – i mbiquajtur “The Killer” – performancat e të cilit i çuan fansat e rinj në sulme spazmatike. 

“Kam lindur për të qenë në skenë. Mezi prisja të isha në të. Kam ëndërruar për të. Dhe unë kam qenë në një të tillë gjatë gjithë jetës sime, “tha Lewis në “Jerry Lee Lewis: His Own Story”, një biografi e vitit 2014 nga Rick Bragg. “Kjo është ku unë jam më i lumtur.” 

Por jashtë skenës, jeta personale e këngëtares ishte e trazuar. Lewis ishte afër kulmit të popullaritetit të tij në 1958 kur publiku mësoi se ai ishte martuar me Myra Gale Brown, kushërirën e tij të parë. Ajo ishte 13 në atë kohë; Lewis ishte 22 vjeç. 

Lajmi për martesën doli në Londër, ku Lewis kishte fluturuar për të performuar në disa koncerte. Lewis i tha shtypit se Myra ishte 15 vjeç, por e vërteta doli shpejt dhe shkaktoi një protestë, pasi gazetat shpërthyen me tituj të tillë si “Tifozët e tmerruar nga nusja e fëmijës”. Publiku e hidhëroi Lewis-in dhe turneu u anulua pas tre shfaqjeve. 

Lewis vazhdoi të regjistronte dhe turne gjatë dekadës së ardhshme, por muzika e tij rockabilly nuk u shit në epokën e Beatles dhe ai nuk mundi të rifitonte popullaritetin e viteve të tij të hershme – derisa bëri një rikthim si këngëtar i vendit.  

uan si “muzika e djallit”. 

Artikuj të ngjashëm