Ndahet nga jeta legjenda e rock-ut!

By

Këngëtari legjendar i rock-ut, Meat Loaf, ka vdekur, thuhet në një njoftim të postuar në faqen e tij zyrtare në Facebook. Ai ishte 74 vjeçar.

“Zemrat tona janë thyer për të njoftuar se i pakrahasueshmi Meat Loaf ndërroi jetë sonte me gruan e tij Deborah pranë tij”, thuhet në postim. “Vajzat Pearl dhe Amanda dhe shoqet e ngushta kanë qenë me të gjatë 24 orëve të fundit,” shkruan ‘The Post’.

I lindur në Teksas në vitin 1947, Meat Loaf filloi të aktrojë dhe të këndojë në produksionet shkollore. Ai u transferua në Los Angeles pas vdekjes së nënës së tij në 1965.

Në Los Angeles, Meat Loaf kaloi kohën e tij duke ndjekur karrierë si në aktrim ashtu edhe në muzikë. Ai pati një regjistrim të shkurtër për Motown dhe u hap për grupet turne, duke përfshirë Who dhe Grateful Dead.

Në vitin 1971, Meat Loaf hyri në produksionin në Los Angeles të muzikalit “Hair”. Më vonë ai iu bashkua kastit origjinal të L.A. Roxy të “The Rocky Horror Show” në 1973, duke luajtur pjesët e Eddie dhe Dr. Everett Scott. Pas suksesit të muzikalit, Meat Loaf iu kërkua të riprodhonte rolin e tij si Eddie në filmin e vitit 1975, “The Rocky Horror Picture Show”, i cili u bë një nga filmat më të dashur të kultit të të gjitha kohërave.

Në vitin 1973, Meat Loaf shërbeu gjithashtu si studiues për mikun e tij John Belushi në “Lemmings”, një prodhim skenik National Lampoon në Broadway.

Pushimi i madh i Meat Loaf në muzikë erdhi me publikimin e albumit të tij debutues, “Bat Out of Hell” në 1977. Albumi ka shitur mbi 43 milionë kopje në mbarë botën dhe është certifikuar 14 herë nga Shoqata e Industrisë së Regjistrimit të Amerikës.

Artikuj të ngjashëm