Ndahet nga jeta aktori legjendar i “Harry Potter”

By

Aktori Sir Michael Gambon ka vdekur në moshën 82-vjeçare, ka thënë familja e tij.

Michael Gambon

Ai ishte më i njohur për rolin e profesorit Albus Dumbledore në gjashtë nga tetë filmat e Harry Potter.

Ylli i lindur në Dublin ka punuar në TV, film, teatër dhe radio gjatë karrierës së tij gjashtë dekadash. Kam fituar katër Bafta.

E veja e tij Lady Gambon dhe djali Fergus thanë se “burri dhe babai i tyre i dashur” vdiqën në paqe në spital me familjen pranë tij, pas një periudhe pneumonie.

Michael Gambon as Albus Dumbledore in Harry Potter & the Order of the Phoenix

Artikuj të ngjashëm