Ndahet nga jeta aktori i Breaking Bad (FOTO)

By

Mark Margolis, aktori amerikan më i njohur për rolin e tij si ish-mbreti i drogës Hector Salamanca në Breaking Bad dhe Better Call Saul, ka vdekur. Ai ishte 83 vjeçar.

Margolis vdiq në Spitalin Mount Sinai në New York City pas një sëmundjeje të shkurtër, tha publicisti i tij. Gruaja e tij, Jacqueline, dhe djali, Morgan, ishin pranë shtratit të tij.

Margolis, i cili dikur e përshkroi veten si një “aktor udhëtar”, pati pjesë në më shumë se 60 filma gjatë një karriere pesë dekadash, duke përfshirë Scarface, Ace Ventura dhe The Wrestler.

Ishte si Salamanca që Margolis pa dyshim arriti audiencën më të gjerë.

Në Breaking Bad, Salamanca ishte një ish-zot droge i zemëruar, i cili komunikonte vetëm nëpërmjet përdorimit të një zile bronzi të lidhur në karrigen e tij me rrota dhe përfundimisht vdiq në mënyrë dramatike. Në vitin 2012 ai u nominua për një Emmy për aktorin e ftuar të shquar në një serial dramë.

Margolis ka lindur në Filadelfia në vitin 1939. Pasi u transferua në New York, ai studioi tek Stella Adler dhe filloi karrierën e tij në skenë.

Deadline raportoi se Margolis u shfaq në më shumë se 50 shfaqje jashtë Broadway, duke përfshirë si Bernie Madoff në një prodhim rajonal të vitit 2010 të Imagining Madoff.

“Ai ishte i vetmi. Ne nuk do t’i shohim më pëlqimet e tij, “tha Robert Kolker, menaxheri i Margolis në një deklaratë. “Ai ishte një klient i çmuar dhe një mik i përjetshëm. Unë isha me fat që e njoha.”

Artikuj të ngjashëm