Ndahet nga jeta 9-vjeçari! Rritet numri i viktimave në festivalin e reperit të njohur

By

Historia e përplasjes vdekjeprurëse të turmës në festivalin Astroworld të Travis Scott, tashmë jashtëzakonisht tragjike, tani është edhe më tronditëse.

Më 5 nëntor, ndërsa Scott po performonte, festivali Astroworld ra në kaos dhe një turmë e madhe plagosi qindra pjesëmarrës të festivalit. Menjëherë pas festivalit, tetë persona kishin vdekur dhe shumë të tjerë ishin shtruar në spital.

Javën e kaluar vdiq edhe 22-vjeçari Bharti Shahani, duke e çuar numrin e vdekjeve në Astroworld në nëntë. Tani, fansi nëntëvjeçar i Travis Scott, Ezra Blount, gjithashtu ka vdekur. Blount është viktima më e re e Astroworld.

Ai kishte shkuar në Astroworld me babanë e tij Treston Blount. Ndërsa ekranet e festivalit numëronin mbrapsht kohën përpara se Scott të dilte në skenë, Treston ngriti Ezrën mbi supet e tij dhe të dy qëndruan pranë turmës. Megjithatë, ndërsa ora iu afrua zeros, njerëzit pas babait dhe djalit filluan t’i shtynin përpara. Në shtypjen e trupave, Treston u humbi ndjenjat. Ezra ra në tokë dhe u shkel nga turma.

Kur Treston u zgjua, ai kërkoi furishëm terrenet e festivalit për djalin e tij përpara se të mësonte se Ezra ishte shtruar në spital. Organet kryesore të tij ishin dëmtuar dhe truri i tij ishte i fryrë. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm