Metoda të thjeshta shtëpiake për të hequr qafe rrathët e zinj të syve

By

Rrathët e errët të syve mund të jenë rezultat i një jetese jo të shëndetshme, përfshirë mungesën e gjumit ose nivelet e larta të stresit.

Gjumi dhe ushqimi jo i rregullt mund të ndikojnë që të shfaqen rrathët e errët të syve, megjithatë ka disa ilaçe të lehta në shtëpi që mund të ndihmojnë në heqjen e tyre.

Nutricionistja e famshme Rujuta Diwekar rekomandoi disa ilaçe të thjeshta në shtëpi të bëra me përbërës natyral:

1.Bëni çaj duke përdorur xhenxhefil dhe shafran, shtoni mjaltë dhe pini një herë në ditë. Secili prej përbërësve ka shumë përfitime shëndetësore.

2.Kikirikë dhe kokos, merrni pak nga të dyja  në një tas dhe shijojeni si një meze të lehtë në orën 16:00.

3.Përzieni mielli dhe qumështin e freskët për të bërë një pastë dhe përdorni atë si pastrues për fytyrën.

4.Gjumë pasdite (maksimum 30 minuta) dhe flini natën para orës 11 pasdite.

5.Qëndroni larg njerëzve toksikë, si online ashtu edhe në takimet ballë për ballë.

Artikuj të ngjashëm