Mësoni se çka e shkakton shfaqjen e akneve në të 30-tat

By

Aknet janë një nga problemet më të zakonshme me të cilat përballen burrat dhe gratë. Nga hormonet dhe stresi deri te dieta dhe kujdesi joadekuat i flokëve, ato mund të ndodhin për shumë arsye. Megjithatë, shumë besojnë se aknet shfaqen vetëm gjatë viteve të adoleshencës, një fakt që nuk është aspak i vërtetë.

Njerëzit, veçanërisht gratë, edhe në të 30-at dhe 40-at e tyre gjithashtu mund të zhvillojnë akne. Sipas dermatologia Aanchal Panth, kjo mund të ndodhë për një sërë arsyesh.

“Ekziston një keqkuptim i zakonshëm që aknet shfaqen vetëm në vitet e adoleshencës. Po marrim gjithnjë e më shumë gra në të 30-at dhe 40-at e tyre duke u shfaqur puçrra për herë të parë. Nuk ka asnjë shkak të vetëm, por zakonisht është multifaktorial”, tha ajo, përcjell Klankosova.tv

Ajo renditi disa arsye që mund të shkaktojnë puçrra tek femrat e rritura.

Çekuilibër hormonal

Sipas dermatologut, një histori e detajuar e menstruacioneve është e një rëndësie të madhe. Pabarazitë hormonale te gratë mund të shkaktojnë puçrra fytyre edhe në të 30-at dhe 40-at e tyre.

Stresi

Është një fakt i njohur që stresi shfaqet në lëkurë në mënyra të ndryshme, një prej tyre janë edhe aknet.

Ekspozimi i tepërt në diell

Ekspozimi i tepërt ndaj diellit rezulton se shkakton gjithashtu shpërthime të reja aknesh. Kështu që vendosni gjithmonë krem kundër diellit!

Obeziteti dhe rritja e kolesterolit

Dieta luan një rol të madh në përcaktimin e shëndetit të lëkurës suaj. Rritja e kolesterolit dhe obeziteti është i lidhur me zhvillimin e akneve rezistente te të rriturit, sipas Dr. Panth.

Rritja e marrjes së sheqerit dhe qumështit

Sheqeri dhe qumështi rrisin faktorin e rritjes (IGF) të ngjashme me insulinën në trup. IGF stimulon gjëndrat të prodhojnë më shumë vaj, duke mundësuar kështu shfaqjen e akneve.

Artikuj të ngjashëm