Meshkujt e famshëm që debutuan me manikyr në tapetin e kuq

By

Historia në fakt po përsëritet vetvetiu: Burrat kanë bërë manikyr që nga 3.200 para Krishtit.

Pas një gërmimi të varreve mbretërore në Ur të Kaldeasve në Babiloninë jugore, raportohet se u zbulua se shumica e burrave gjatë asaj epoke kishin thonj të lyer, me ngjyra të ndryshme që nënkuptonin klasa të ndryshme. E bërë kryesisht me kohl, sa më e errët ngjyra, aq më e lartë është klasa e burrit, nga luftëtarët tek udhëheqësit. Ngjyrat e lehta ishin të rezervuara për burrat e klasës së ulët. Në fakt, para betejës, luftëtarët do të merrnin orë të tëra që të përgatitnin dhe pikturonin thonjtë e tyre ashtu.

Ka pak dokumentime se si manikyri u shndërrua në një shprehje posaçërisht femërore, ndërsa vitet kalonin. Ajo që ne dimë është se deri në vitet 1800 në Francë, ishin kryesisht gratë që do të lyenin thonjtë e tyre për të sinjalizuar pastërtinë e tyre. Deri në vitet ’30, kompani si Revlon po tregtonin lustrime të kuqe dhe rozë drejtpërdrejt te klientët femra.

Kundër-kultura e solli përsëri: Përpara drejt rritjes së antikulturës në Shtetet e Bashkuara dhe artistë të tillë si Iggy Pop, Kurt Cobain, Lou Reed dhe David Bowie, të gjithë ishin përkrahës të shquar të llakut për thonjtë e tyre.

Image result for rock stars wearing nail polish

Më pak se një javë në vitin 2020, është e qartë se arti i thonjve është tendenca më e re në veshje për meshkuj.

Ndërsa A$AP Rocky dhe Bad Bunny ishin ndër të parët që debutuan me manikyrë shumëngjyrëshe vitin e kaluar, gjithnjë e më shumë meshkuj të famshëm po hidhen në këtë trend.

Harry Styles 

Marc Jacobs

marc-jacobs-manicure

Anwar Hadid

anwar-hadid-manicure

Bad Bunny

bad-bunny-manicure

A$AP Rocky

asap-rocky-manicure

Artikuj të ngjashëm