Lexoni rezultatet interesante të hulumtimit mbi fituesit e çmimit Oscar

By

Aktorët që fitojnë një Oscar kanë më shumë gjasa të jetojnë më gjatë se aktorët e tyre të panominuar, sipas një studimi të ri të rishikuar nga kolegët e botuar në revistën PLOS One të Bibliotekës Publike të Shkencave.

Studiuesit nga Universiteti i Torontos krijuan një model të bazuar në 2,111 aktorë nga viti 1929 deri në vitin 2020, të cilët u nominuan për çmimin prestigjioz të Academy Award ose u shfaqën përballë një aktori të nominuar.

Sipas të dhënave, aktorët që fitojnë një Oscar kanë më shumë gjasa të jetojnë deri në rreth 81 vjeç, ndërsa ata që janë vetëm të nominuar – ose, gulçojnë, nuk nominohen fare – ka të ngjarë të jetojnë deri në rreth 76 vjet.

“Aktorët dhe aktoret fitues të Academy Award tregojnë një lidhje pozitive midis suksesit dhe mbijetesës, duke sugjeruar rëndësinë e faktorëve të sjelljes, psikologjike ose të tjera të modifikueshme shëndetësore që nuk kanë lidhje me varfërinë”, raportoi autori kryesor i studimit, Donald Redelmeier.

Jetëgjatësia e një fituesi të Oskarit ka qenë objekt debati për më shumë se një dekadë pasi një studim i vitit 2006 i botuar në Annals of Internal Medicine zbuloi se fituesit jetojnë me të vërtetë katër vjet më shumë se kolegët e tyre të anashkaluar. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm