Këtë gjë që bën Engjëllusha Salihu çdo mëngjes duhet ta praktikojmë të gjithë

By

Në fund janari Engjëllusha Salihu erdhi në Prive për të na zbuluar se si nis një ditë e saj.

Gjatë rrëfimit ajo tregon që gjëja e parë që bën sapo hap sytë është të konsumojë një gojë uji me limon.

E kështu më pas ajo vazhdon ditën e saj. Ndiqni të plotë videon për të zbuluar më tepër gjatë rrëfimit të saj.

Por pse pikërisht një gotë ujë me limon?

Përfitimet nga konsumimi i ujit me limon  janë të shumta. Pirja e ujit me limon ka shumë përfitime. Çdo mëngjes shtrydhni lëngun e gjysmë limoni në një gotë me ujë .

Pirja e ujit me limon është një këshillë e zakonshme shëndetësore. Limoni është një depo i vitaminës C, balancon nivelin alkalik të pH, forcon sistemin imunitar,  forcon sistemet imunologjike dhe të  tretjes për të punuar rregullisht, ndihmon në luftën e trupit kundër kancerit dhe siguron shërimin e shpejtë të plagëve.

Lëngu i limonit gjithashtu pastron gjakun. Ndihmon trupin për të hequr toksinat në gjak, balancon sheqerin në gjak. Gjithashtu e bën më të lehtë humbjen në peshë. Limoni zvogëlon ndjenjën e urisë falë fibrave pektin që përmban.

Limoni balancon nivelin PH alkaline

Për të luftuar sëmundjet kronike është shumë e rëndësishme për të ruajtur ekuilibrin alkalik në trup. Megjithëse limoni përmban acid, ajo ndihmon në alkalizimin e trupit kur konsumohet

Lëngu i limonit forcon sistemin tuaj imunitar

Shumë e pasur me vitaminë C, limoni gjithashtu ndihmon që sistemet imunologjike dhe digjestive të funksionojnë siç duhet, të luftojnë kancerin dhe të ndihmojnë plagët të shërohen shpejt. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm