Këshillat më të mira për kujdesin e lëkurës nga Kourtney Kardashian

By
Pra, çfarë këshille përdorim dhe duam për lëkurën tonë? Më poshtë, gjeni këshillat e preferuara të Kourtney Kardashian për kujdesin e lëkurës ndër vite: çfarë funksionon dhe çfarë jo – të provuara dhe të testuara nga Kourt.1. Ndonjëherë më pak është më shumë – veçanërisht kur kalon një shpërthim të akneve. Më pak aromë dhe më pak vajra, aktivë dhe produkte. Përmbajuni bazave për ta rikthyer lëkurën tuaj në rrugën e duhur.2. Qëndroni larg vajrave esencialë në fytyrë. Shumë mund të prishin pH-në e lëkurës, duke krijuar një mjedis të pjekur për problemet e akneve dhe çngjyrosjes.

3. Një mantel i shëndetshëm acid është çelësi.

4. Hidhni kremin kundër diellit, edhe nëse qëndroni vetëm në shtëpi (sepse dielli që vjen nga dritaret ende mund të krijojë kërdi) – dhe zgjidhni një me zink (një përbërës i mrekullueshëm për aknet!).

5. Jastëkë mëndafshi për fytyrën dhe ndërrojini ato çdo ditë; ndihmon me plakjen dhe aknet.

6. Kur dyshoni, përdorni për fytyrën pa aromë. Kur lëkura jonë është e frikshme, ne heqim të gjitha produktet me aroma sepse, përsëri, aroma mund të ndryshojë pH-në e lëkurës.

7. Retinoli është një domosdoshmëri—një multitasker që i bën të gjitha. Ndihmon me aknet, plakjen, njollat ​​e errëta dhe rishfaqjen e lëkurës.

8. Gjithmonë lexoni përbërësit – pa përbërës apo vajra komedogjenë, kurrë! Pse ta tundoni fatin? Vetëm qëndroni larg. Kourt i dërgonte produkte përpara se ajo t’i përdorte ato, dhe mjekja e saj i fuste të gjithë përbërësit në një algoritëm që kishte krijuar që do të thoshte nëse do të funksiononte në llojin e lëkurës sonë. Sepse, ndërsa markat duan të thonë se një produkt është i përshtatshëm për “të gjitha llojet e lëkurës”, shanset janë që të mos jetë kështu.

9. Njihni lëkurën tuaj: çfarë funksionon dhe çfarë jo. Vetëm për shkak se një përbërës i zhurmshëm po bën xhiron e bukurisë nuk do të thotë se është i duhuri për ju.

10. Aplikoni aktivë, por jo shumë. Glikoliku dhe salicili janë dy që i përdorim dhe i duam.

11. Kremi i trashë për sytë do të shkaktojë milia. Zgjidhni një serum ose xhel për sytë. Të dyja janë më pak të rënda, por ende hidratuese.

12. Acidi hialuronik është grali i shenjtë. E gjithë lëkura ka nevojë për lagështi. HA hidraton pa u rënduar apo ulur në pore.

13. Lani fytyrën çdo mëngjes dhe mbrëmje, pa marrë parasysh çfarë. Bëjeni atë pjesë të rutinës suaj të kujdesit për veten. Shijoje. Por përdorni një leckë të re çdo herë, për të shmangur përhapjen e baktereve.

14. Mikrogjilpëra mujore është e mahnitshme për strukturën e lëkurës, madhësinë e poreve, plagët dhe mirëmbajtjen e pigmentit. Kourt e bënë këtë rregullisht.

15. Multi-maskë. Një maskë për çdo shqetësim të lëkurës, mjaltë, argjilë, shafran i Indisë—hidratojnë, ndriçojnë, shtrëngojnë dhe pastrojnë poret e thella. Kourt ka qenë e njohur për të bërë deri në tre maska ​​​​në ditë – si një formë e kujdesit për veten.16. Thuaj jo lazerëve (por po mikrorrymave për ngritjen dhe shtrëngimin). Kourt nuk do një lazer – ose, më konkretisht, lëkura e saj nuk e pëlqen. Laserët janë shumë stimulues, duke shkaktuar pastrim të lëkurës dhe, shpesh, njollë. Kjo është për disa lloje të lëkurës.17. Fusni këto përbërës në lëkurën tuaj: peptide, niacinamide, zink—të gjitha gjërat e nevojshme për zbutjen e puçrrave dhe për ta mbajtur lëkurën të shëndetshme dhe të lumtur. Kourt përdor krem peptid.

Artikuj të ngjashëm