Këngëtari i njohur gjendet i vdekur në banesën e tij

By

Fansat e Pop Idol po kujtojnë Darius Campbell Danesh.

Këngëtari skocez ka vdekur në moshën 41-vjeçare, konfirmon E! News. 

Policia tha se ata iu përgjigjën një telefonate për një person të vdekur në një ndërtesë apartamentesh në Minesotë më 11 gusht dhe se individi u identifikua si Darius nga zyra e ekzaminuesit mjekësor. Policia vuri në dukje se hetimi për shkakun e vdekjes së Darius është “ende në pritje” dhe se “nuk ka asnjë kërcënim të njohur për publikun”.

Familja e Darius gjithashtu njoftoi vdekjen e tij në një deklaratë të marrë nga BBC. “Me pikëllim të madh njoftojmë ndarjen nga jeta të Darius Campbell Danesh”, thuhet në deklaratë. “Darius u gjet pa reaguar në shtrat në dhomën e tij të apartamentit në Rochester, Minesota, më 11 gusht dhe u shpall i vdekur pasdite nga zyra e ekzaminuesve mjekësorë lokalë.”

Familja tha në deklaratë se “departamenti i policisë lokale ka konfirmuar se nuk ka pasur shenja të qëllimit apo rrethanave të dyshimta”. Përveç kësaj, familja konfirmoi në deklaratë se shkaku i “vdekjes së papritur të Darius është i panjohur në këtë fazë, ndërsa ekzaminimet mjekësore vazhdojnë” dhe i kërkoi publikut “të respektojë me dashamirësi dëshirat tona për privatësi në këtë moment, ndërkohë që ne pajtohemi me humbja tragjike e djalit dhe vëllait tonë”.

I lindur në Glasgow në vitin 1980, Darius u shfaq në serialin britanik të talenteve Popstars  në 2001, ku ai performoi një këngë të Britney Spears“…Baby One More Time”. Më vonë atë vit, ai konkurroi në sezonin e parë të një shfaqjeje tjetër,  Pop Idol , dhe doli në vendin e tretë. Ai publikoi albumin e tij Dive In, i cili shfaqi këngën e tij në krye të listës në Mbretërinë e Bashkuar “Colourblind”, në 2002 e ndjekur nga  Live Twice  në 2004. 

Gjatë karrierës së tij, Darius luajti gjithashtu në një numër prodhimesh të West End të Londrës, duke përfshirë Chicago me America Ferrera dhe  Funny Girl me Sheridan Smith.

 

Artikuj të ngjashëm