Kanye West paditet nga artisti i njohur

By

Kanye West është paditur për marrjen e mostrave të një kënge nga një muzikant legjendar i muzikës ‘house’ pa leje në Donda 2.

Reperi akuzohet se ka përdorur një pjesë të hitit të Marshall Jefferson të vitit 1986 Move Your Body të paktën 22 herë në këngën e tij Flowers.

Botuesi i Jefferson, Ultra International Music Publishing, paraqiti një ankesë në Gjykatën e Qarkut të Nju Jorkut të mërkurën.

Kanye dhe labeli i tij nuk kanë komentuar mbi padinë.

Pionieri i muzikës House, Jefferson, vjen nga vendlindja e Kanye, Chicago dhe performoi në Glastonbury fundjavën e kaluar.

Kënga e tij Move Your Body u publikua nga Trax Records në 1986 dhe arriti kulmin në vendin e 34 në tabelën e shitjeve të këngëve të këngëve të Billboard. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm