“Joker 2” po vjen dhe këtu i gjeni të gjitha detajet

By

Lady Gaga shihet duke sjellë muzikën, kërcimin dhe një romancë shumë të keqe në vazhdimin e filmit Joker në trailerin e tij të parë.

Këngëtarja dhe aktorja luan një version të ri të Harley Quinn në Joker: Folie à Deux përballë Joaquin Phoenix, i cili fitoi një Oscar për filmin origjinal.

Dyshja me sa duket takohen dhe bien në dashuri në Arkham Asylum përpara se të arratisen dhe të formojnë një dyshe muzikore.

Regjisori Todd Phillips tha se nuk është një muzikal, siç ishte përfolur, por se muzika është “një element thelbësor”.

Phoenix fitoi një Oscar për aktorin më të mirë për interpretimin e tij në filmin Joker të 2019-ës.

Këtu janë shtatë gjëra të rëndësishme nga traileri i vazhdimit.

1. Gaga është një Harley e re

Sytë e Arthur Fleck (aka Joker) dhe Harley Quinn duken sikur takohen teksa ajo merr pjesë në një grup këndimi në Arkham Asylum, ku ai u la në fund të filmit 2019.

Historia e saj e origjinës është si një psikiatër në institucion, e cila është e fiksuar pas komedianit të dështuar dhe “princit të kurorës së krimit” – por këtu, ajo mund të jetë një e burgosur tjetër. Nuk është plotësisht e qartë se në cilën anë të hekurave është ajo.

Warner Bros Lady Gaga në Joker 2
“Duket se konfirmon një ndryshim masiv në historinë e origjinës së Harley Quinn, pasi duket se e tregon atë si një paciente në Arkham Asylum dhe jo si një psikiatër”.

“Me sa duket, kohët e Dr Harleen Quinzel kanë kaluar shumë.”

Por nëse ajo është duke punuar në vend që të banojë atje, kjo mund të ndihmojë në shpjegimin se si mund ta ndihmojë atë të arratiset.

“Le të ikim nga këtu,” pëshpërit ajo, përpara se dyshja të shihen në një sekuencë kërcimi fantastik në çati.

Kjo pret befas në një rrugë të rëndë të Gotham City, ku ata vazhdojnë kërcimin e tyre të shkujdesur ndërsa automjetet e urgjencës nxitojnë në drejtim të çfarëdo kaosi që sapo kanë shkaktuar.

2. Grupi Joker & Harley

Warner Bros Shot nga Joker 2 që tregon një tabelë të ndriçuar që thotë "Joker & Harley"

“Ne përdorim muzikën për të na bërë të plotë – për të balancuar thyerjet brenda vetes”, dëgjohet duke thënë personazhi i titullit në zë.

Joker ka gjetur një partner në dashuri dhe krim, por edhe muzikë. Në një klip, ata performojnë si Joker & Harley në një shfaqje televizive, të kompletuar me grupin e plotë dhe këngëtarët mbështetës.

Traileri është filmuar nga What the World Needs Now Is Love, i bërë i famshëm në vitin 1965 nga Jackie DeShannon.

“Më pëlqen të them se është një film ku muzika është një element thelbësor”, tha Phillips për CinemaCon të martën, kur u pyet nëse ky është një muzikal.

“Për mua kjo nuk shkon shumë larg nga filmi i parë,” tha ai, duke shtuar se në atë film origjinal, “Arturi ka muzikë në të. Ai ka një hir për të.”

3. Nxjerr me kokë për rutinën e hapave

Warner Bros Lady Gaga dhe Joaquin Phoenix duke kërcyer në shkallët e sallës së gjyqit në Joker 2

Në të vërtetë, një nga skenat më të famshme nga filmi i parë ishte ku Joker kërceu poshtë një fluturimi me shkallë guri. Në trailerin e ri, Harley shihet duke ecur në të njëjtat shkallë

Në një fragment tjetër, ajo dhe Joker imitojnë kërcimin e tij origjinal ndërsa zbresin në shkallët që duken si shkallët e gjykatës, me turma brohoritëse në të dyja anët.

Fatmirësisht, këtë herë nuk ka muzikë Gary Glitter.

4. Një dasmë e bardhë?

Warner Bros Joaquin Phoenix & Lady Gaga në një skenë martese në Joker: Folie à Deux

Në një moment tjetër, Harley, e veshur me një fustan të bardhë nusërie dhe vello, kërcen në një rresht drejt një kishe, ku Joker po pret me një kostum të bardhë, me sa duket i shoqëruar nga këngëtarët mbështetës si shoqëruese të nuses.

Megjithatë, kjo është një nga disa sekuenca fantazie që të kujtojnë muzikalët klasikë të filmave të Hollivudit.

Kjo bëri që një person në X të thoshte se duket si muzika e vitit 2016 La La Land, por për “njerëzit që dëgjojnë zëra”.

5. Steve Coogan!

Warner Bros Steve Coogan në Joker 2
Komediani dhe aktori britanik shfaqet në trailer si një lloj autoriteti që pyet Arthur/Joker: “Çfarë ka ndryshuar?”

“Unë do t’ju them se çfarë ka ndryshuar – nuk jam më vetëm,” përgjigjet ai.

Paraqitja e Coogan bëri që disa të shpresonin për një përsëritje të një rreshti nga personazhi i tij më i famshëm, Alan Partridge, kur ai deklaroi: “Unë jam Batman!” E cila me të vërtetë do të ishte një kthesë e komplotit.

6. Një goditje përfundimtare përrallore

Warner Bros. Joaquin Phoenix në Joker: Folie à Deux

Pasi shkaktuan kaos masive, me trazira në rrugë, një shpërthim në një dhomë të mbushur plot me kamera televizive (e njëjta studio si performanca e tyre?), dhe Joker dhe Harley vrapojnë dorë për dore nga një ndërtesë flakëruese, traileri përfundon në heshtje me Harlin që me sa duket vizitoi Arturin në burg.

Duke përdorur buzëkuqin e saj të kuq, ajo tërheq një vijë të lakuar në gotën mes tyre dhe i thotë: “Dua të shoh ty të vërtetën”.

Fytyra e zymtë e Phoenix ndryshon ngadalë dhe shpërthen në një buzëqeshje të madhe, e cila përputhet me buzëkuqin tashmë jashtë fokusit për t’u bërë befas boja e famshme e kuqe e fytyrës së Joker.

Warner Bros. Joaquin Phoenix në Joker: Folie à Deux

Një foto mjeshtërore, për të cilën shpresojmë se u deshën disa qindra përpjekje për ta përsosur, në vend që të shtohej buzëkuqi në mënyrë dixhitale në post-produksion.

7. Data e gabuar e lëshimit

Traileri në fakt përfundon me datën e publikimit – 10.04.24 – që do të thotë se do të dalë SOT! 

Ah prisni. Amerikanët i shkruajnë ditët dhe muajt e tyre në mënyrë të gabuar. Pra, në fakt do të kemi kohë deri më 4 tetor.

Artikuj të ngjashëm