Jeta e shkurtër dhe vdekja e idesë së Kanye West: Pse u shemb projekti i tij?

By

Epo, mbaroi para se të fillonte vërtet. Në korrik, u raportua se Kanye West po sillte, siç e përshkroi TMZ, “një koncept arkitektonik të jashtëzakonshëm në kodrat e Calabasas”.

Koncepti i pabesueshëm arkitektonik që ishte një projekt i strukturave të ngjashme me kube të quajtur “Yeezy Home” që reperi besonte se mund të dislokohej si njësi strehimi me të ardhura të ulëta për të ndihmuar në tejkalimin e hendekut midis klasave sociale dhe të ardhurave.

Kupolat e larta prej 13metrash ishin duke u ndërtuar në truallin tokësor prej 300 hektarësh në Perëndim në Calabasas dhe, nga pamja e tij, ishin me ngjyra tepër të ashpra.

Në fakt, sipas Forbes, West në fakt ishte frymëzuar nga estetika e zhveshur e shtëpisë së fëmijërisë së Luke Skywalker në planetin Tatooine në Star Wars.

Image result for yeezy home

“Është komuniteti im i parë,” i tha ai Charlamagne gjatë një vizite në pronë. “Unë jam duke u zhvilluar.”

Sipas Curbed Los Angeles, West u citua nga Departamenti i Punëve Publike në Los Angeles County për ndërtimin pa leje në fillim të këtij muaji dhe u tha që ose të sillte kupolat në përputhje me ligjet, ose t’i shembë të gjitha deri në 15 shtator.

Image result for yeezy home

TMZ raporton se ekuipazhi i West nuk mori kurrë lejet e nevojshme për ndërtimin e kupolave dhe për këtë arsye iu tha që të ndërpresin projektin nga zyra e Sherifit të Qarkut në Los Angeles, pasi fqinjët u ankuan për ndërtimin e zhurmshëm gjatë natës.

Kjo nuk është përpjekja e parë e West për ndërtimin e kubeve. Në janar, Billboard raportoi se reperi u tërhoq nga Coachella pasi drejtuesit e vjetër të koncertit të muzikës  refuzuan t’i ndërtojnë atij një kub gjigand në mes të terreneve të festivalit.

Artikuj të ngjashëm