Ibro Deli, artisti shqiptar që po vë Kosovën në hartë me muzikën e tij

By

Skena e gjallë muzikore e Prishtinës, Kosovë është shtëpia e shumë muzikantëve të talentuar të cilët po fitojnë njohje jo vetëm brenda vendit, por edhe ndërkombëtarisht. Një artist i tillë është kantautori Ibro Deli, i cili ka bërë bujë në industrinë e muzikës me përzierjen e tij unike të hiphop, tech-house dhe ndikimet ballkanike, shkruan BillBoard International.

Ibro së pari fitoi vëmendje të gjerë me këngën e tij hit “Toxic”, e cila u bë një sensacion viral dhe mblodhi miliona shikime në Tiktok. Që atëherë, ai ka publikuar një tjetër këngë të suksesshme “Mu Ka Tek” dhe ka bashkëpunuar me producentë si Bled Beats.

“Muzika ka qenë gjithmonë një pjesë e madhe e jetës sime. Unë u rrita duke dëgjuar hip-hop dhe elektronikë, dhe u frymëzova vërtet nga mënyra se si këta artistë ishin në gjendje të përdornin muzikën e tyre për t’u shprehur dhe për t’u lidhur me audiencën e tyre. Ndërsa u rrita, fillova të shkruaj tekstet e mia dhe të regjistroja muzikën time, dhe gjërat thjesht u hoqën nga atje”, tha artisti për BillBoard International.

“Mendoj se muzika ime është vërtet autentike dhe e vërtetë për atë që jam unë si person. Përpiqem të jem i sinqertë dhe i pambrojtur në tekstet e mia, dhe mendoj se kjo vjen me të vërtetë në muzikën time. Sa i përket tingullit tim, unë do ta përshkruaj atë si një përzierje të nënzhanreve; tech-house dhe hip-hop modern. Më pëlqen të inkorporoj elemente të trashëgimisë sime kulturore në muzikën time, duke i qëndruar gjithashtu besnike zhanrit të hip-hop-it që dua”, vazhdoi Ibro më tutje.

“Kur shkruaj për betejat dhe sfidat personale, përpiqem t’i qasem nga një vend i ndershmërisë dhe cenueshmërisë. Mendoj se është e rëndësishme të jesh real me audiencën tënde dhe të mos i shmangesh temave të vështira. Shpresa ime është që muzika ime mund të ndihmojë njerëzit e tjerë që po kalojnë vështirësi të ngjashme të ndihen më pak të vetmuar dhe të dinë se ka shpresë dhe dritë në fund të tunelit. Shpresoj gjithashtu të rris ndërgjegjësimin për çështje që janë të rëndësishme për mua, si shëndeti mendor dhe drejtësia sociale”, përfundoi artisti shqiptar. /Prive.al

Artikuj të ngjashëm