Gjesti i Nicole Kidman acaroi qytetarët dhe politikanët e Hong-Kongut!

By

Dhënia e Hong Kongut për një përjashtim nga karantina për yllin e Hollivudit Nicole Kidman po tërheq kritika nga ligjvënësit ndërsa qyteti shtrëngon kufizimet e hyrjes për udhëtarët ndërkombëtarë për të kontrolluar koronavirusin.

Kidman, i cili thuhet se fluturoi për në Hong Kong javën e kaluar nga Sydney i goditur nga koronavirusi, u përjashtua nga një karantinë njëjavore dhe u pa në qytet këtë javë duke filmuar një seri të re të Amazon Prime Video të titulluar “Expats”, sipas raporteve të mediave lokale.

Qeveria tha në një deklaratë të enjten se kishte dhënë përjashtimin “me qëllim të kryerjes së punës së caktuar profesionale”.

Ai tha se puna ishte “e favorshme për ruajtjen e funksionimit dhe zhvillimit të nevojshëm të ekonomisë së Hong Kongut”.

Disa ligjvënës të Hong Kongut kritikuan vendimin.

“Rasti i përjashtimit të Nicole Kidman nuk ka të bëjë vetëm me politikën, ai përfshin çështjen e sigurisë shëndetësore dhe është një çështje padrejtësie,” tha ligjvënësja Priscilla Leung. /prive.al

Artikuj të ngjashëm